Archidiecezja Łódzka
I Piknik Historyczny przy Katedrze
18:15 | 12.09.2015 | Wyświetleń: 470

Tłumy łodzian odwiedziły dziś I Piknik Historyczny upamiętniający Bitwę Łódzką, który odbył się przy łódzkiej Archikatedrze. Inscenizacja historyczna w wykonaniu rekonstruktorów, prezentacja umundurowania i uzbrojenia oraz prelekcje i pokazy filmowe, to tylko niektóre z wielu atrakcji przygotowanych na tę okazję.

Zobaczyć można było naprawdę dużo. Na wszystkich największe wrażenie zrobiło widowisko historyczne pokazujące spotkanie patrolu niemieckiego i rosyjskiego. Było głośno, ale i bardzo realistycznie. Oprócz łódzkiej grupy rekonstrukcyjnej – Żelazny Orzeł, przyjechały grupy z Poznania, Przasnysza, z Trójmiasta i Malborka. Wszystkie w epokowych strojach.

Największym powodzeniem wśród najmłodszych gości pikniku cieszyły się wykopaliska, podczas których za pomocą wykrywacza metali można było wziąć udział w poszukiwaniach pamiątek z czasów Operacji Łódzkiej. Na głodnych czekała prawdziwa wojskowa grochówka przygotowana przez Klub poszukiwawczo- eksploracyjny „Eksplorer”.

W siedzibie Duszpasterstwa Młodzieży odbył się premierowy pokaz filmu Pawła Siedlika „1914. Zanim opadły liście”. Piknikowi towarzyszyła wystawa poświęcona Łodzi w okresie I Wojny Światowej przygotowana przez Muzeum Tradycji Niepodległościowych.

Piknik miał za zadanie popularyzować w naszym mieście wiedzę o Bitwie Łódzkiej i zainteresować historią Łodzi dzieci i młodzież. Został zorganizowany przez Archidiecezję Łódzką oraz Grupę Rekonstrukcji Historycznej „Żelazny Orzeł”, tyg. „Niedziela łódzka”, Klub Poszukiwawczo-Eksploracyjny „Eksplorer”, Skautów Europy, Szkolne Koło Rekonstrukcji Historycznej z Łodzi i Muzeum Tradycji Niepodległościowych.