Autor:
Zakończył się międzynarodowy Kongres CCEE w Łodzi

Pierwszy dzień upłynął pod hasłem: „Być i stawać się odpowiedzialnymi za życie”. Drugiego dnia uczestnicy kongresu przypatrywali się i snuli refleksję nad swoim życiem, natomiast trzeciego dnia podjęto temat: „Odpowiedzialność, miłość i posługa charytatywna ”. Dopełnieniem trzeciego dnia było zapoznanie się z historią i mistyką miasta goszczącego uczestników kongresu.
Niedziela jako ostatni dzień stał się dniem podsumowania całego spotkania. Wspólna Msza święta, celebrowana w Archikatedrze Łódzkiej, której przewodniczył Ksiądz Kardynał Zenon Grocholewski uwieńczyła czterodniowe międzynarodowe spotkanie w Łodzi.

Łódź, to swoiste laboratorium życia, powiedział Ksiądz Arcybiskup Marek Jędraszewski w podsumowaniu Kongresu. To tutaj możemy doświadczyć życia, w wielu jego wymiarach. Szczególnie w wymiarze ciężkiej pracy, pracy wyniszczającej i destrukcyjnej, zwłaszcza kobiety.

Miasto Łódź, to miasto które działa na rzecz życia: centrum służby rodzinie, okno życia, opieka adwokacka, by dzieci mogły być adoptowane, Centrum zdrowia Matki Polki. Inicjatywy i instytucje, które w skali Polski mogą pokazać, że obok tego, że jest tak źle, coś dzieje się, by było lepiej. Chcemy dać odpowiedź na wyzwania, jakie są stawiane przed nami.

Łódź jest miastem szczególnym i wyjątkowym. Miastem świętych - święta Faustyna, święty Maksymilian. Miastem nadziei. To również miasto akademickie. Mówiąc o tym chciałem pokazać Łódź, która jest miastem specyficznym, ale działającym pomimo trudności, na rzecz życia.

Tymi słowami podsumował czterodniowe obrady Kongresu, Przewodniczący komisji ds. katechezy, szkół i uniwersytetów Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE), Arcybiskup Marek Jędraszewski. Żegnając się z przybyłymi gośćmi zaprosił ich ponownie do odwiedzenia Łodzi oraz by, jeśli to będzie możliwe, zechcieli mówić innym o tym szczególnym i wyjątkowym miejscu na mapie Polski, jakim jest to miasto. Miasto świętych i męczenników. Miasto działające na rzecz życia.