Autor:
Nowy arcybiskup Chicago

Nowy metropolita Chicago abp Blase Cupich ma 65 lat, pochodzi ze stanu Nebraska, z rodziny o chorwackich korzeniach. Do kapłaństwa przygotowywał się w amerykańskim seminarium w Rzymie. Studiował na Uniwersytecie Gregoriańskim. Doktorat z teologii sakramentalnej uzyskał na stołecznym uniwersytecie katolickim. Studia łączył z pracą w nuncjaturze w Waszyngtonie. W 1998 r. został ordynariuszem, jednej z najbiedniejszych diecezji w USA – Rapid City w stanie South Dakota. Po 12 latach Benedykt XVI przeniósł go do diecezji Spokane, a teraz Franciszek do Chicago. Wielokrotnie był on kandydatem na stanowisko przewodniczącego episkopatu. Jest szefem Podkomisji ds. Kościoła w Europie Środkowej i Wschodniej.

Choć brak jeszcze szerszych komentarzy, media już mówią o precedensie w archidiecezji Chicago. Wszyscy dotychczasowi arcybiskupi bowiem umierali tu podczas pełnienia swych funkcji. Kard. George jako pierwszy wprowadzi więc swego następcę na urząd ordynariusza. W mediach pojawiły się również komentarze, że „efekt Franciszka dotarł do Ameryki”. Porównując abp. Cupicha do Papieża Franciszka mówi się, że bardzo ważne są dla niego kwestie sprawiedliwości społecznej. Ponadto, tak samo jak Papież, jest on zwolennikiem skromnego stylu życia duchownych. W wywiadzie dla New York Timesa na początku tego roku bp Cupich przyznał, że nie ma swoich mebli i że sam mieszka w jednym pokoju w seminarium duchownym. W tym samym wywiadzie mówił również o potrzebie ewaluacji diecezjalnego budżetu tak, aby znalazły się w nim środki na pomoc dla ubogich.

Bp Blase Cupich był odpowiedzialny przez pewien czas w episkopacie amerykańskim za nadzorowanie komisji ds. nadużyć seksualnych pewnych duchownych. Włada językiem hiszpańskim. W South Dakocie, gdzie przez dwa lata był ordynariuszem, tamtejsi Indianie nazywali go „białym grzmotem”. Stąd chicagowscy dziennikarze mówią, że choć nad katedrą Świętego Imienia w Chicago nie zobaczymy białego dymu, niewykluczone, że zobaczymy „biały grzmot”. Chicago to trzecia co do wielkości diecezja amerykańska. Mieszka tu ponad 2 miliony katolików.

radiovaticana.org