Autor:
Na Jasną Górę wyruszają pierwsze piesze pielgrzymki

Podczas jej oficjalnego rozpoczęcia w katedrze siedleckiej ks. bp Kazimierz Gurda zwrócił uwagę pątnikom na obecność Maryi w ich wędrowaniu i życzył pielgrzymom na szlaku odwagi płynącej z wiary i zaufania Bogu, takiej jaką miała Matka Boża. Pielgrzymka Podlaska porusza się w dwóch kolumnach: siedleckiej i bialskiej.

Według wstępnych obliczeń organizatorów będzie liczyć ponad 3000 pątników. Swoją modlitwą wspiera ich rzesza pielgrzymów duchowych. Ks. Tomasz Bielecki, przewodnik grupy z Międzyrzeca Podlaskiego, przypomina że pielgrzymka (jak każda piesza pielgrzymka) ma charakter pokutny. Odnosi się także do hasła tegorocznej pielgrzymki, którym są słowa św. Tomasza: „Pan mój i Bóg mój”.

- Co roku w sposób szczególny pochylam się nad tymi słowami w oparciu o nauczanie Jana Pawła II. Chcemy czerpać z katechez środowych, z na nich oparte są rozmyślania – powiedział Ks. Tomasz Bielecki.
Dziś i w kolejnych dniach do grup, które już są na trasie dołączą pielgrzymi. Pielgrzymka z Podlasia dotrze na Jasną Górę 14 sierpnia.

Z kolei dziś na Jasną Górę przybyła czteroosobowa grupa pielgrzymów, która trasę do Jasnogórskiej Pani pokonała na rowerach.

Pomysł na tę kameralną pielgrzymkę zrodził się 13 lat temu. Pierwotnym zamysłem była podróż rowerem do Rzymu, Jasna Góra to próba przed tym wyzwaniem.

- Tak nam się spodobało, że od 13 lat jeździmy co roku do Częstochowy. Nasza podróż trwała 4 dni. Nazywamy to pielgrzymką ekstremalną. Jedziemy w gronie dobrych znajomych. Każdy z nas jedzie z intencją. Choć nie jesteśmy jakąś wielką, zorganizowaną grupą – tak jak jest to w przypadku pieszych pielgrzymek – każdego dnia podróży towarzyszyła nam modlitwa – powiedział Marek Kaszewski.
Jutro na Jasną Górę wyruszy 36. Piesza Pielgrzymka Diecezji Toruńskiej. Hasłem pielgrzymki będą słowa: „Cały Twój, Maryjo”.