Archidiecezja Łódzka
Portrety Jana XXIII i Jana Pawła II wiszą już na bazylice św. Piotra
21:13 | 25.04.2014 | Wyświetleń: 304
Portrety Jana XXIII i Jana Pawła II wiszą już na bazylice św. Piotra

Na balkonach bazyliki św. Piotra w Watykanie zawisły już kanonizacyjne portrety Jana XXIII i Jana Pawła II. Tradycyjnie są one odsłaniane po wygłoszeniu formuły kanonizacyjnej przez papieża.

Portret Jana Pawła II jest tym samym, który wisiał na bazylice w dniu beatyfikacji papieża Polaka w 2011 r. Jest to zdjęcie autorstwa polskiego fotografika pracującego w Rzymie, Grzegorza Gałązki. Ojciec Święty w czerwonej pelerynie na ramionach został na nim umieszczony na błękitnym tle.

Do tego portretu dostosowano bliźniaczo podobny graficznie wizerunek Jana XXIII, który różni się od tego z beatyfikacji w 2000 r. – tamten był malowanym obrazem, teraz wykorzystano zdjęcie „dobrego papieża”, także w czerwonej pelerynie i na błękitnym tle.

Pielgrzymi i turyści robią sobie zdjęcia na tle papieży, którzy zostaną ogłoszeni świętymi w niedzielę 27 kwietnia. Tłumaczą, że w dniu uroczystości mogą nie dostać się na plac św. Piotra.

Do bazyliki św. Piotra napływają nieustannie tysiące ludzi. Po kontroli bezpieczeństwa, wchodzą do świątyni, kierując się najpierw do słynnej Piety Michała Anioła, a następnie do kaplicy św. Sebastiana, gdzie znajduje się grób bł. Jana Pawła II. Nie można do niego podejść, natomiast strażnik odbiera od wiernych przedmioty kultu religijnego albo torby z intencjami modlitewnymi, którymi dotyka posadzki przed grobem, po czym je oddaje ludziom.

Kolejną „stacją” zwiedzania bazyliki jest kryształowy sarkofag z pokrytym woskiem ciałem bł. Jana XXIII, znajdujący się pod ołtarzem św. Hieronima. Tam można podejść niemal pod sam sarkofag.

Na placu św. Piotra przygotowano już krzesła dla koncelebransów Mszy kanonizacyjnej i dla delegacji państwowych, które przybędą na uroczystość. Ustawiono już też barierki, które oddzielają sektory, do których w niedzielny poranek od godziny 5.30 będą wpuszczani pielgrzymi.

ekai.pl