Archidiecezja Łódzka
Malowane Nadzieją przyniosły 85 tysięcy złotych
12:30 | 15.04.2014 | Wyświetleń: 402

Prawie 85 tysięcy złotych przyniosła tegoroczna licytacja strusich pisanek i obrazów "Malowane Nadzieją". Dochód przeznaczony będzie na dofinansowanie wakacyjnych turnusów rehabilitacyjnych organizowanych przez Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Archidiecezji Łódzkiej. Była to 13. edycja akcji.

Strusie pisanki można było przed licytacją przez kilka tygodni oglądać w jednym z łódzkich centrów handlowych. Wystawa przyniosła też nieoczekiwane emocje – jeden z artystów uległ wypadkowi, a pisanka Edwarda Lutczyna – mimo, że pokazana już została w telewizji – dotarła do Łodzi… w kawałkach.
Więcej strat jednak nie było i pod młotek poszło 14 kwietnia w hotelu Andel’s ponad 60 strusich pisanek i kilkanaście obrazów. Na licytacji pojawili się zarówno stali bywalcy, jak i osoby debiutujące w tej roli. Do wyboru były pisanki wykonane m.in. przez Stasysa Eidrigeviciusa czy Magdalenę Abakanowicz, ale też grafików i studentów łódzkiej ASP.
Najwyższą cenę osiągnęła szkatułka Sylwii Serwin, którą nabywca kupił za 4 tysiące złotych. Najdroższy okazał się obraz Karina Sławińskiej (po raz trzeci z rzędu), który poszedł za 5 tysięcy złotych. Udało się sprzedać nawet szczątki po pisance Edwarda Lutczyna, które okazały się warte 600 złotych.

W sumie Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Archidiecezji Łódzkiej zebrało 84.900 złotych. „To rewelacyjny wynik” – komentuje ks. Piotr Kosmala, organizator akcji. W ubiegłym roku licytacja przyniosła ponad 70 tysięcy złotych, a dwa lata temu – ponad 50 tysięcy. Pieniądze zostaną wykorzystane na organizację wakacyjnych turnusów rehabilitacyjnych.
Na licytację przyszła m.in. Gaja, dla której w ubiegłym roku zbierane były pieniądze na zakup specjalistycznej protezy. Jej zakup jest już bardzo bliski, ale rodzina zbiera dodatkowe środki, żeby kupić lepszy model.
Podczas licytacji ks. Piotr Kosmala otrzymał honorowy tytuł Ambasadora Życia i Rodziny. „Do końca nie wiem, czy jestem właściwą osobą. To duże zobowiązanie i szczerze mówiąc nie wiem, jak je realizować” – powiedział kapłan. „Cieszę się, że do wspierania tej inicjatywy został zaproszony kapłan, bo oznacza to, że środowiska działające na rzecz życia i rodziny, doceniają także działalność Kościoła w tym względzie” – dodał.

Aukcja „Malowane Nadzieją” została zorganizowana przez Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Archidiecezji Łódzkiej już po raz 13.