Archidiecezja Łódzka
Kościoły stacyjne – Świętego Alberta
20:18 | 19.03.2014 | Wyświetleń: 423
Kościoły stacyjne – Świętego Alberta

"Święty Józef jest przykładem człowieka sukcesu, który rozpoznał swoje powołanie i wypełnił je do końca" - sylwetce św. Józefa, patrona archidiecezji łódzkiej, poświęcił homilię biskup Ireneusz Pękalski. W środę 19 marca bp. Pękalski odprawił mszę świętą i wygłosił kazanie w kościele św. Alberta Chmielowskiego na Widzewie. Był to kolejny łódzki kościół stacyjny, do którego pielgrzymował jeden z biskupów archidiecezji łódzkiej.

„Święty Józef jest przykładem człowieka sukcesu, ale nie w kategoriach tego świata” – biskup Ireneusz Pękalski mówił o Patronie archidiecezji łódzkiej w homilii wygaszanej właśnie w dniu Świętego Józefa. „Człowieka, który rozpoznał swoje powołanie życiowe i wypełnił je do końca. W tym znaczeniu odniósł wspaniały sukces”.

Biskup Ireneusz Pękalski mówił też o Świętym Józefie jako patronie dobrej śmierci. „Umierał św. Józef w obecności Maryi i Jezusa. I od tego momentu można go traktować jako patrona dobrej śmierci – bo umierał w obecności najbliższych” – tłumaczył bp. Pękalski. „Pobożność chrześcijańska z przykładu św. Józefa czerpie natchnienie do tego, aby o taką śmierć każdy Pana Boga prosił. Żebyśmy umierali w obecności najbliższych, ale przede wszystkim, żebyśmy w chwili śmierci byli złączeni z Maryją i Jezusem”.

Na zakończenie homilii bp Ireneusz Pękalski zachęcał wiernych do naśladowania św. Józefa: „Nasz patron; bo należymy do Kościoła, który w sposób szczególny oddany został opiece św. Józefa. Patron, który nie tylko ma być wspominany, nie tylko ma być czczony – ale przede wszystkim naśladowany”.

Podczas mszy w widzewskim kościele św. Alberta Chmielowskiego oprawę muzyczną, poza tradycyjnym chórem i organami, zapewniała działająca przy parafii orkiestra dęta.

Kolejne msze wielkopostne w łódzkich kościołach stacyjnych z udziałem biskupów łódzkich: w czwartek w kościele Matki Boskiej Jasnogórskiej, w piątek w kościele św. Jana Ewangelisty. Wszystkie msze święte wielkopostne w kościołach stacyjnych rozpoczynają się o 18.00.

Kościoły stacyjne Wielkiego Postu LISTA+HOMILIE

Pozostałe homilie biskupa Ireneusza Pękalskiego:

5 marca par. Matki Boskiej Zwycięskiej

12 marca par. Przemienienia Pańskiego

14 marca par. Św. Maksymiliana Marii Kolbego

17 marca par. Św. Anny

25 marca par. Św. Elżbiety Węgierskiej

29 marca par. MB Bolesnej

1 kwietnia par. Św. Antoniego –Żubardź

4 kwietnia par. Zesłania Ducha Świętego

12 kwietnia par. Św. Stanisława Kostki – Katedra