Autor:
Wyświetleń: 1219
Wizyta biskupów polskich „ad limina” – środa, 5 lutego 2014 roku
Udostępnij

Natomiast po południu, o godz. 16.oo, biskupi polscy odprawili Mszę świętą w Bazylice św. Jana na Lateranie.
Bazylika ta została wybudowana z rozkazu cesarza Konstantyna po ogłoszeniu przezeń edyktu mediolańskiego (313 r.), pozwalającego na oficjalne wyznawanie chrześcijaństwa. Cesarz polecił wzniesienie pięknej i okazałej świątyni pod wezwaniem Chrystusa Zbawiciela, św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty. Bazylika św. Jana na Lateranie jest kościołem katedralnym biskupa Rzymu. Dlatego też nad jego wejściem widnieje napis: „Mater et Caput omnium Ecclesiarum Urbis et Orbis” – „Matka i Głowa wszystkich kościołów Rzymu i świata”. Obok Bazyliki mieściła się także siedziba papieży. Grzegorz XI po powrocie z niewoli awiniońskiej (1377) ze względu na zniszczenia zarówno Bazyliki, jak i pałacu apostolskiego, przeniósł główną ich siedzibę na Wzgórza Watykańskie, w pobliżu Bazyliki św. Piotra.
Mszy świętej w Bazylice św. Jana przewodniczył abp Józef Michalik, metropolita przemyski, Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. W swojej homilii przypomniał najpierw znaczenie tej Bazyliki, także jako miejsca, w którym Papież spotyka się z klerem Rzymu. Nawiązał następnie do słów, jakie rok temu przy takiej właśnie okazji skierował do rzymskiego duchowieństwa papież Franciszek, mówiąc o Bożym miłosierdziu i o szczęściu grzesznika, który na nowo odnajduje swoją godność Bożego dziecka, kryjąc się w ranach Zbawiciela świata. Jak na zakończenie homilii powiedział abp Michalik, do obowiązków i misji biskupa należy także i to, by starał się przyprowadzić do Chrystusa wszystkie zagubione owce, które zostały powierzone jego pasterskiej trosce i odpowiedzialności.
Ten dzień wizyty „ad limina” zakończył się kolacją w Papieskim Kolegium Polskim przy Piazza Remuria, w którym przed laty często przebywał kard. Karol Wojtyła i z którego, w dniu 14 października 1978 roku, udał się on na konklawe zakończone jego wyborem na papieża.
Kolegium z wielką pieczołowitością i czcią przechowuje wiele pamiątek związanych z jego Osobą, najpierw jako Kardynała, a następnie jako Ojca Świętego Jana Pawła II.
Warto dodać, że na przełomie lat 70. i 80. ubiegłego wieku studentami Kolegium byli zarówno abp Marek Jędraszewski, jak i bp Ireneusz Pękalski.

Udostępnij
Galeria zdjęć