Autor:
Ks. Jakub Dmitruk o tygodniu ekumenicznym

- Wielokulturowa Łódź jest ewenementem w skali całej Polski. Tu się stykały różne kultury i różne religie; do dnia dzisiejszego widzimy różnorodność, choć nie w takiej dużej skali - przypomina ks. Dmitruk. - Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan pozwala poznać różnice między religiami, konfesjami, związkami wyznaniowymi. Pozwala razem się modlić, rozmawiać i poznawać tę różnorodność.

Zdaniem ks. Jakuba Dmitruka poprzez takie spotkania rozmowy nawiązują duchowni różnych wyznań, ale przede wszystkim powstaje więź między wiernymi.

- Nawet zauważyłem w naszym kościele, że ludzie byli pod wielkim wrażeniem, że i my modlimy się do Chrystusa, modlimy się w zrozumiałym języku, choć nie zawsze, bo zwykle modlimy się w cerkiewno-słowiańskim. - mówi ks. Dmitruk - Podobnie w innych świątyniach modlitwy są dostosowane do osób przychodzących z różnych kościołów. To jest tydzień, który pokazuje jedność, do której dążymy.

Ksiądz Jakub Dmitruk podkreśla, że niezależnie od Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan przedstawiciele różnych Kościołów spotykają się i współpracują. Duchowni często przyjaźnią się ze sobą, a wierni zacieśniają kontakty. Potem ludzie pamiętają nawzajem o świętach poszczególnych wyznań, składają sobie z tej okazji życzenia, wysyłają SMS-y. Owocem takich znajomości i przyjaźni jest większa świadomość różnorodności wśród łodzian.

Ksiądz Jakub Dmitruk przyznaje, że część wiernych uczestniczących w ekumenicznych nabożeństwach w ramach Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan przychodzi z ciekawości. Ale właśnie dzięki temu ludzie mogą poznać inne wyznania.

- Niektórzy chcą jedności, niektórzy są ciekawi jak wygląda nabożeństwo - mówi ks. Dmitruk. - Te dwie rzeczy współgrają ze sobą. Ciekawość rodzi zrozumienie. Ludzie widzą modlitwę i widzą, że modlitwa niczym się nie różni. Modlimy się do jednego Boga, do jednej Trójcy Świętej. Ludzie przychodzą z ciekawości, a potem uznają, że lepiej się modlić o jedność całego Kościoła. Znam ludzi, także innych wyznań, którzy proszą Pana Boga, żeby te Kościoły się połączyły, żeby nie było już podziałów.

Ofiary zebrane podczas tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan przeznaczane są na pomoc chrześcijanom prześladowanym w Syrii. Ks. Jakub Dmitruk tłumaczy, że dla jego Kościoła jest to temat szczególnie bliski, bo syryjscy Chrześcijanie to głównie wyznawcy różnych odłamów prawosławia. Tymczasem w Łodzi czy w Polsce trudno nam wyobrazić sobie prześladowania religijne.

- Europa nie jest doświadczana przez wojny religijne, dlatego my nie rozumiemy tego problemu - mówi kapłan. - Dla samych prawosławnych jest to temat bliski, ponieważ Syria jest w większości wyznaniowo prawosławna. Jak nie prawosławna, to ortodoksyjna ormiańsko. To też Kościół bliski prawosławiu.

Ks. Jakub Dmitruk przypomina o terrorze na terenach Syrii, Libanu - mordowaniu chrześcijan, paleniu i burzeniu kościołów.

- Troszeczkę zatracamy świadomość tego, że to jest ogólnochrześcijańska sprawa - mówi ks. Dmitruk. - Potrzebna jest nasza pomoc dla chrześcijan w Syrii i uchodźców. Uchodźców nie przyjmują sąsiednie kraje, więc my, Europa i Polska, powinniśmy się tym zainteresować, znaleźć troch miejsca dla ludzi, którzy potrzebują pomocy. I do tego nawołuję.

Czytaj także: Ks. Michał Makula o tygodniu ekumenicznym

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan w Łodzi i Zgierzu trwa do 22 stycznia.

***

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan w Łodzi i w Zgierzu odbywa się pod hasłem: Czyż Chrystus jest podzielony?(1 Kor 1,1–17).

12.01. godz. 18.00 - Kościół Rzymskokatolicki pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła; Łódź, ul. Nawrot 104

13.01. godz. 18.00 - Kościół Prawosławny pw. Św. Aleksandra Newskiego; Łódź, ul. Kilińskiego 54

14.01. godz. 18.00 - Kościół Ewangelicko-Reformowany; Łódź,
ul. Radwańska 37