Archidiecezja Łódzka
Dialogi w katedrze o wierze i godności człowieka
22:03 | 13.12.2013 | Wyświetleń: 1098

Wierze i godności człowieka poświęcona była ostatnia w tym roku edycja "Dialogów w katedrze". Abp Marek Jędraszewski odpowiadał na pytania internautów i wiernych zebranych w bazylice archikatedralnej. Zapowiedział też przyszłoroczną edycję "Dialogów", z których pierwsze spotkania, styczniowe, będzie poświęcone ojcostwu.

Zebranych w katedrze powitali proboszcz parafii katedralnej, ks. Ireneusz Kulesza oraz przewodniczący Wydziału Duszpasterstwa Młodzieży, ks. Przemysław Góra.

Odpowiedzi na pytania przysłane przez internautów (część 1 spotkania).

1. Jakie znaczenie posiada dla człowieka jego godność?

2. Czego Bóg tak naprawdę ode mnie chce? Mam takie nurtujące mnie pytanie. Jak temu zaradzić?

3. Co należy zrobić, co poradzić drugiemu człowiekowi w sytuacji, gdy godność człowieka nie idzie w parze z wiarą, gdy godność człowieka jest niszczona ze względu na wiarę?

4. Jak rozumieć to, że grzech niszczy godność człowieka?

5. W czasach komuny było tyle prześladowań wierzących, niszczono sumienia, łamano naszą godność. Dzisiaj zdaje się to wracać w innej postaci, bardziej ukrytej: gender, związki homoseksualne, korupcja w polityce, karierowiczostwo, wyzysk. Jak ma się zachować w tej sytuacji zwykły katolik, taki jak ja?

6. Czy wolno zabić człowieka w obronie własnej? Czy katolik może być za stosowaniem kary śmierci? Przecież Kościół przez wiele wieków opowiadał się za taką karą. Przyznam, że nawet papież mnie w tej kwestii nie przekonuje. Jeśli jestem za karą śmierci, to popełniam grzech?

7. Jak wytrwać w czystości seksualnej, kiedy w Internecie jest tyle nieczystości?

W drugiej części, nieco krótszej niż zwykle, padły dwa pytania.

8. Prawo dopuszcza aborcję w określonych przypadkach. Jeśli jest to pierwsza ciąża, to być może należałoby walczyć, ale jeśli jest to trzecia ciąża, to czy aby na pewno należy narażać życie matki, by ratować dziecko, które nie ma szans na normalne życie? Czemu Kościół jest tak bezwzględny?

9. Skąd wzięła się praktyka zezwalająca na katolicki pogrzeb z kremacją?

Po serii pytań i odpowiedzi nastąpiło zawierzenie Matce Bożej, po którym w imieniu zebranych w katedrze, podziękowano abpowi Jędraszewskiemu za tegoroczne spotkania w ramach „Dialogów w katedrze”.

Abp Jędraszewski zapowiedział, że na dziesiątej edycji „Dialogi” się nie kończą. W roku 2014 ponownie odbędzie się 10 spotkań – pierwsze już 10 stycznia, a będzie poświęcone powołaniu do ojcostwa.

Spotkanie zakończyło się błogosławieństwem.

Oprawę muzyczną grudniowych dialogów zapewnił chór, który powstał podczas warsztatów „Ikona-Muzyka-Drama”. [Wkrótce więcej filmów]