Archidiecezja Łódzka
Szlakiem św. Faustyny
16:48 | 06.04.2013 | Wyświetleń: 498

Zakończył się 8. Festyn Miłosierdzia Bożego. Po raz kolejny wierni upamiętnili historię objawień św Faustyny. Pomimo niesprzyjającej pogody łodzianie mieli okazję do dobrej zabawy i wspólnej modlitwy.

Punktualnie o godz. 12:00 w parku Słowackiego rozpoczął się 8. Festyn Miłosierdzia Bożego. Zebranych przywitał ks. Wiesław Potakowski, proboszcz par. św. Faustyny w Łodzi, która jest organizatorem corocznej zabawy. „Chcemy w ten sposób szerzyć kult Bożego Miłosierdzia i pokazać łodzianom i światu, że to z Łodzi rozpoczęła swoją drogę apostołowania Bożemu Miłosierdzi św. siostra Faustyna” – mówił duchowny.

Posłuchaj wypowiedzi ks. Wiesława Potakowskiego:
{{audio:phpfV3I67.mp3:Festyn%20ks.%20Potakowski}}

Po raz kolejny łodzianie przypominali historię objawień św. Faustyny. Po wysłuchaniu krótkiej inscenizacji, wierni przeszli w procesji z relikwiami do kościoła św. Faustyny, przy pl. Niepodległości. Wyjątkowo, z powodu mroźnej pogody, do wnętrza świątyni przeniosła się pierwsza, muzyczna część festynu, która tradycyjnie odbywała się w parku Wenecja.

Kilkudziesięciu łodzian wysłuchało koncertu zespołu muzycznego „Pokój i Dobro” oo. franciszkanów z łagiewnickiego klasztoru. W trakcie festynu tradycyjnie wystąpił także zespół muzyczny „DUVAL”. „Przychodzę co roku, to jest moja parafia. Dzisiaj pogoda nam nie dopisała, ale wrażenia ogólnie są bardzo miłe” – mówiła jedna z uczestniczek festynu. „Pierwszy raz dowiedziałem się, że jest tutaj takie miejsce gdzie Pan Jezus ukazał się św. Faustynie i byłem bardzo ciekawy żeby to miejsce zobaczyć” – dodawał kolejny uczestnik. Na zakończenie pierwszej części wierni odmówili Koronkę do Miłosierdzia Bożego i wyruszyli w procesji z relikwiami św. Faustyny ul. Piotrkowską do łódzkiej katedry.

Posłuchaj relacji uczestników:
{{audio:phpclQARj.mp3:Festyn%20-%20uczestnicy}}

Procesja odbyła się szlakiem Heleny Kowalskiej, która po objawieniach w parku Wenecja udała się do katedry. Łodzianie w trakcie marszu czterokrotnie zatrzymywali się przy stacjach, aby modlić się w intencji mieszkańców i władz miasta, dzieci i młodzież, bezrobotnych, ludzi pracy i pracodawców oraz za chorych duchowo i fizycznie.

Modlitwą w bazylice archikatedralnej rozpoczęła się trzecia część festynu. W katedrze bp Adam Lepa zawierzył Miłosierdziu Bożemu Łódź i jej mieszkańców.

Bp Adam Lepa zawierza Miłosierdziu Bożemu Łódź i jej mieszkańców:
{{audio:phpyPOTFO.mp3:Festyn%20-%20Akt%20Zawierzenia}}

„Jesteśmy tym szczęśliwym pokoleniem, które w niezwykły sposób, w dziwnych i wspaniałych okolicznościach odbiera słowa św. Faustyny z jej dzienniczka. Wszystko się spełniło. Jest Święto Miłosierdzia, jest Nowenna do Miłosierdzia Bożego i jest olbrzymie zainteresowanie Bogiem, który jest pełen miłosierdzia” – mówił biskup łódzki. Hierarcha mówił także o przesłaniu bł. Jana Pawła II o Bożym Miłosierdziu: „Mówił, że mamy być świadkami miłosierdzia, ale wcześniej powiedział to, co dla nas, biskupów z Łodzi, było szczególnie radosne, powiedział, że w swoich myślach wyobraża sobie ten świetlisty szlak, po którym zdążała św. Faustyna z Łodzi do Krakowa”. Biskup przypomniał także, że dziś obchodzimy rocznicę śmierci bł. Jana Pawła II. „To nie są przypadki, to nie są zbiegi okoliczności, to są wyraziste znaki, które na pewno odczytujemy zgodnie z wolą Bożą, żeby nieustannie zmieniać się na lepsze. Ale też żeby mogło się spełnić to życzenie Jana Pawła II, które traktujemy jako duchowy testament, aby jego rodacy, a więc także i my, którzy stanowimy Kościół łódzki, mogli stawać się świadkami miłosierdzia” – podkreślał bp Adam Lepa.

Posłuchaj słowa bpa Adama Lepy do wiernych:
{{audio:phpvZrozg.mp3:Festyn%20bp%20Adam%20Lepa}}

Po błogosławieństwie relikwiami uczestnicy modlitwy otrzymali, tradycyjnie już, chlebki miłosierdzia. Mieli też możliwość ucałowania relikwii.

Św. Faustyna Kowalska jest patronką Łodzi od 2005 r.

Już jutro, w niedzielę Miłosierdzia Bożego (7 kwietnia) w par. św. Faustyny o godz. 12:30 odprawiona zostanie msza odpustowa w intencji parafian, mieszkańców i władz miasta. Eucharystii będzie przewodniczył ks. Zygmunt Słomski z Gdańska.