Archidiecezja Łódzka
Abp Jędraszewski o nowym papieżu
13:58 | 15.03.2013 | Wyświetleń: 363

"Ojciec, zatroskany o ubogich, prosty, silny wiarą, silny prostotą życia ewangelicznego" - tak o nowym papieżu Franciszku mówił abp Marek Jędraszewski w rozmowie z Radiem Plus. Metropolita łódzki zachęca wiernych archidiecezji do szczególnej modlitwy w intencji Ojca Świętego 19 marca, w dniu inauguracji pontyfikatu. Msza w tej intencji odprawiona zostanie o godz. 18.00 w łódzkiej katedrze.

Komentując wybór papieża abp Jędraszewski przypomniał fragment „Tryptyku Rzymskiego”, napisanego przez Jana Pawła II w 2003 roku. „Jestem przekonany, że właśnie do tej książeczki trzeba wracać w ostatnich dniach w sposób szczególny. Zwłaszcza że w posłowiu do części drugiej tego niezwykłego poematu jest mowa o konklawe” – powiedział metropolita łódzki.
Zauważył, że w ciągu ostatnich 10 lat Duch Święty dwukrotnie wskazał nowego papieża. W 2005 roku kardynała Ratzingera, a kilka dni temu – kard. Jorge Mario Bergoglio, prymasa Argentyny, arcybiskupa Buenos Aires, pierwszego papieża, który pochodzi z kontynentu amerykańskiego, pierwszego jezuitę. „Wskazał Duch Święty, a nie media, czy przewidywania ludzkie” – podkreślił abp Jędraszewski. „Okazało się, że Ojciec Święty Franciszek jest tym, którego Kościół właśnie potrzebuje, chociaż nie potrafił tego dokładnie zdefiniować. Ojciec, zatroskany o ubogich, prosty, silny wiarą, silny prostotą życia ewangelicznego” – mówił o nowym papieżu pasterz Kościoła w Łodzi.

Abp Jędraszewski przypomniał, że w intencji wyboru Ojca Świętego Kościół w Łodzi modlił się zwłaszcza podczas kolejnych wielkopostnych dni stacyjnych, gdy wieczorne msze święte, codziennie w innym kościele, odprawiane były przez łódzkich biskupów.
Metropolita łódzki zaprosił wiernych do licznego udziału we Mszy świętej dziękczynnej w intencji papieża Franciszka, którą odprawi 19 marca, w święto św. Józefa – patrona Kościoła i archidiecezji łódzkiej. Liturgia rozpocznie się o godz. 18.00 w łódzkiej katedrze.