Archidiecezja Łódzka
25. kwesta w Piotrkowie Trybunalskim
18:00 | 31.10.2012 | Wyświetleń: 435

Po raz 25. odwiedzający piotrkowskie nekropolie będą wspierać dzieło ratowania zabytkowych nagrobków. Akcja potrwa od 1 do 4 listopada. Pod bramami cmentarzy kwestować będą m.in. samorządowcy, posłowie, członkowie Towarzystwa Przyjaciół Piotrkowa i wolontariusze.

„Każdy będzie mógł przyczynić się do zachowania historycznych nagrobków, które są częścią dziedzictwa narodowego” – podkreślają organizatorzy kwesty.
W roku 2011 udało się zebrać niemal 19 tysięcy złotych, co stanowiło dotychczasowy rekord hojności. Na co idą zebrane pieniądze? Tylko w ciągu ostatnich 10 lat Towarzystwo wsparło ponad 20 zabytkowych grobów znajdujących się na Starym Cmentarzu. To dużo, ale na odnowienie czeka jeszcze setka kolejnych nagrobków.
Zgodnie z zasadami, ustalonymi przez Towarzystwo Przyjaciół Piotrkowa Trybunalskiego, pieniądze uzyskane podczas kwesty są przeznaczane na renowację tych grobów, którymi nie opiekuje się już rodzina.

Zobacz materiał o ubiegłorocznej zbiórce

Stary Cmentarz w Piotrkowie Trybunalskim oficjalnie istnieje od 1830 roku, choć jego początki sięgają przełomu XVIII i XIX wieku. Pierwsze pogrzeby odbyły się w 1797 roku, kiedy w trakcie tzw. czarnej procesji przeniesiono tam zwłoki zmarłych pijarów, donatorów i uczniów z zakonnej szkoły. Nekropolia nazywana jest „piotrkowskimi Powązkami”. Na cmentarzu znajdują się bowiem groby piotrkowian zasłużonych nie tylko dla miasta, ale też dla całej Polski, m.in. August Steinke (lekarz króla Stanisława Augusta Poniatowskiego), Józef Reyment (ojciec Władysława Reymonta), Adam Trybus (major Armii Krajowej, szef Kedywu w regionie łódzkim), Stanisław Psarski (twórca kolejki Piotrków-Sulejów) czy ks. Paweł Świątkowski (profesor Szkoły Kadetów w Kaliszu). Cmentarz był świadkiem historycznych wydarzeń – w czasie potopu szwedzkiego stacjonowały na jego terenie wojska najeźdźców, a w styczniu 1863 r. odczytany został powstańczy Manifest Rządu Narodowego. Na terenie nekropolii znajduje się wiele cennych rzeźb nagrobnych, m.in. rodziny Saryusz-Wolskich, Srzednickich, Skibińskich. Najcenniejsza jest XIX-wieczna kaplica grobowa Juttnerów (odnowiona po kilkuletnim remoncie).