Archidiecezja Łódzka
Festyn Miłosierdzia Bożego
17:28 | 14.04.2012 | Wyświetleń: 405

500 osób przyszło do parku Słowackiego w Łodzi na tegoroczny Festyn Miłosierdzia Bożego. Była zabawa, modlitwa i tradycyjne chlebki miłosierdzia.

Już po raz siódmy w dawnym parku Wenecja łodzianie przypomnieli sobie historię objawień św Faustyny, patronki Łodzi. Kilkadziesiąt osób bawiło się przy muzyce zespołu „DUVAL” z Gdańska i podziwiało poleczki i mazurki w wykonaniu Akademickiego Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Łódzkiego „Kujon”. Tak rozpoczął się Festyn Miłosierdzia Bożego. „Jest przyjemnie. Przyjemny dzień. Także z tego względu, że to taki pierwszy wiosenny piknik. Przychodzimy w zasadzie co roku. Co roku są inne zespoły” – mówił w czasie zabawy jeden z uczestników. Program festynu przypomina historię objawień św. Faustyny, którego doznała w Łodzi. „Chcemy przede wszystkim pokazać, że to właśnie tutaj wszystko się zaczęło. Na zabawie i stąd zabawa. A potem modlitwa, tak jak Helena jako młoda dziewczyna usłyszała w tym właśnie parku w tym miejscu wołanie Chrystusa. Od tej pory zaczęła się jej droga apostołowania Bożemu Miłosierdziu” – podkreśla proboszcz par. św. Faustyny w Łodzi ks. Wiesław Potakowski. „Jesteśmy na festynie co roku. Od samego początku. Przyciąga tu ten nastrój, taka atmosfera prawdziwej zadumy” – mówiła uczestniczka festynu. Łodzianie przerwali wspólną zabawę około godz. 15:00 i odmówili Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Później z parku Słowackiego wyruszyli w procesji do bazyliki archikatedralnej, gdzie abp Władysław Ziółek zawierzył Miłosierdziu Bożemu miasto i jego mieszkańców. „Chrystus przypomniał nam wszystkim, całemu światu o Bożym Miłosierdziu posługując się prostą córką polskiego narodu Heleną Kowalską. To właśnie jej Bóg powierzył tak wielką misję wobec całego świata” – mówił w katedrze metropolita. Na zakończenie wśród uczestników rozdano tradycyjne chlebki miłosierdzia przygotowane przez łódzkich piekarzy. Św. Faustyna Kowalska jest patronką Łodzi od 2005 r.

Tegoroczny Festyn Miłosierdzia Bożego jest jednym z wydarzeń obchodów 25-lecia wizyty Jana Pawła II w Łodzi. Wierni w czasie procesji do katedry modlili się również o rychłą kanonizację błogosławionego. „Myślę, że to takie wielkie wydarzenie, które wpisuje się w te wielkie obchody, które przeżywa nasza archidiecezja” – zaznaczał ks. Wiesław Potakowski. O obchodach jubileuszu przypomniał także abp Władysław Ziółek: „Przygotowujemy się na to uroczyste przeżywanie jubileuszu, którego zwieńczenie będzie związane z naszym Świętem Eucharystii. Warto też zauważyć, że tym samy szlakiem siostry Faustyny przejechał Jan Paweł II w czasie wizyty w Łodzi. To on wyniósł ją na ołtarze, a dzisiejsze nasze przeżywanie jest niemal w wigilię wyniesienia Jana Pawła II na ołtarze”.

Posłuchaj relacji Radia Plus Łódź:

{{audio:php2uxDos.mp3:Festyn%20Miłosierdzia%20Bożego}}

Natomiast już jutro w Niedzielę Miłosierdzia Bożego (15 kwietnia) o godz. 12.30 w par. św. Faustyny odprawiona zostania msza św. odpustowa, której przewodniczył będzie ks. Andrzej Dąbrowski.