Autor:
Cmentarze czterech kultur

W klasztorze OO. Dominikanów w Łodzi (ul. Zielona 13) do końca tygodnia można oglądać wystawę fotografii łódzkich nekropoli autorstwa Andrzeja Stanisława Stanisławskiego. Zdjęcia nagrobków nie tylko ukazują wielokulturowość naszego miasta, ale także ujawniają ich ukryte piękno. „Autor pozwala nam zobaczyć rzeczy często niezauważalne. Kiedy wędrujemy po łódzkich nekropoliach możemy pewnych detali, szczegółów nie zobaczyć, a tutaj mamy okazję jakby skonfrontować swoją wrażliwość z detalem, ze szczegółem, z jakąś chwilą. To jest jakieś przejście w inny wymiar, a chyba te dni też służą temu, by trochę o tym innym wymiarze naszego życia, i o tym co potem, pomyśleć” komentuje opiekun galerii o. Tomasz Zamorski.

Jak mówi autor wystawy piękno nagrobków ukryte jest w ich detalach: „Najczęściej patrzymy takim bardzo szerokokątnym obiektywem a piękno tych nagrobków ukryte w oczach, dłoniach, w rzeźbach, w postaciach jest naprawdę fantastyczne. Warto chodząc po cmentarzach zwrócić również na to uwagę”. Fotografie łódzkich nekropolii przypominają także o historii naszego miasta. „Przesłanie jest takie, abyśmy wreszcie zaczęli kochać Łódź i kochać historię tego miasta. Na tych cmentarzach jest historia. Dbajmy o to, bo za chwilę tego nie będzie” tłumaczy artysta.

Wystawa, którą można oglądać w galerii Zielona 13 codziennie po Mszy wieczornej i w niedzielę po każdej Mszy św., będzie czynna do niedzieli (7 listopada).