Autor:
90-lecie diecezji łódzkiej - konferencja

Sesja składać się będzie z dwóch części naukowych i części artystycznej.
W pierwszej części prelegenci opiszą dzieje Kościoła w Łodzi. Prof. Marian Marek Drozdowski z Polskiej Akademii Nauk opowie o społeczeństwie Łodzi w czasie narodzin diecezji. Wojciech Źródlak z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi przyjrzy się obrazowi Kościoła łódzkiego w "Kurierze Łódzkim" w latach 1924-39. Ks. Edward Wieczorek spróbuje scharakteryzować szkolnictwo katolickie w diecezji łódzkiej, ks. Ireneusz Kulesza - historię katedralnego dzwonu, a Grzegorz Wróbel z Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi - rolę Kościoła łódzkiego jako strażnika pamięci narodowej.
W drugiej części analizowana będzie obecność wartości chrześcijańskich w kulturze. Ryszard Bonisławski przedstawi nieznane historie łódzkich świątyń na podstawie fotografii, bp Adam Lepa - rolę międzywojennych mediów w pokazywaniu Kościoła łódzkiego, a dr Jowita Jagla z Uniwersytetu Łódzkiego zajmie się kwestią wiary i medycyny w kontekście wzajemnych relacji i oddziaływań "wobec treści symbolicznych w sztuce".
Na zakończenie spotkania Teatr Logos przedstawi spektakl "Miłość" na podstawie utworów Ireneusz Iredyńskiego.