Autor:
Pieniądze na renowację zabytków sakralnych

"W województwie łódzkim jest bardzo dużo obiektów zabytkowych. Te większe mogą pozyskiwać fundusze ze środków unijnych. Dla mniejszych stworzyliśmy tę możliwość" - wyjaśnia marszałek województwa, Włodzimierz Fisiak. Wśród zwycięskich wniosków najwięcej jest parafii - prawie 30.
Za pieniądze z konkursu wyremontowane zostaną m.in. ołtarz we franciszkańskim kościele św. Antoniego w Łodzi-Łagiewnikach czy kościele Wszystkich Świętych w Sieradzu, ambona w kościele Przemienienia Pańskiego w Paradyżu, polichromia cerkwi w Piotrkowie Trybunalskim czy organy w kościele Zesłania Ducha Świętego w Łodzi.
Sieradzka parafia dostanie 100 tysięcy złotych. "Remont naszego ołtarza byłby niemożliwy, gdyby nie środki z zewnątrz. Dzięki dotacji przeprowadzimy gruntowną konserwację, łącznie z badaniami. Na temat ołtarza powstała już pierwsza rozprawa naukowa i wszelkie kroki konserwatorskie musimy czynić w konsultacji z całym zespołem konserwatorskim" - mówi ks. Marian Bronikowski, proboszcz par. Wszystkich Świętych w Sieradzu.
Za 80 tysięcy złotych parafia Wszystkich Świętych w Kołacinku wyremontuje XVIII-wieczną drewnianą dzwonnicę. "Remont będzie gruntowny, od fundamentów, przez wymianę podłogi, żaluzji okiennych po więźbę dachową i położenie gontu" - mówi ks. Janusz Kalandyk, proboszcz parafii. "Nasza wspólnota liczy tylko 1600 osób i sama nie byłaby w stanie podjąć trudu renowacji. Tym bardziej, że o ile dzwonnica jest z XVIII wieku, to już kościół pochodzi z wieku XV" - podkreśla duchowny.
Poza obiektami sakralnymi dotację otrzymali także administratorzy m.in. ruin zamku w Besiekierach, kamienicy mieszczącej Akademię Muzyczną czy budynków Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

W tegorocznej edycji konkursu wzięły udział 84 wnioski, z których 36 otrzymało wsparcie. Urząd Marszałkowski przeznaczył na ten cel 2 miliony złotych. W ubiegłym roku pula pieniędzy wynosiła 500 tysięcy złotych, a podzieliło ją między sobą 6 zabytków. "W przyszłym roku planujemy wsparcie na renowację na podobnym poziomie. Zarząd podejmie decyzję w tej sprawie w najbliższym czasie.