Autor:
Obraz Matki Bożej Chojeńskiej

Nowenna maryjna związana jest z kultem cudownego obrazu Matki Bożej Chojeńskiej. „Obraz jest codzienne odsłaniany i zasłaniany przy fanfarach, które zawierają w sobie melodię, śpiewaną tu przez poprzednie wieki „Nadziejo nas utrapionych”, która mówi o tym, że Matka Boża jest witana i żegnana jako pocieszycielka utrapionych” mówi proboszcz parafii ks. Jan Jachym.

Historia cudownego obrazu Matki Bożej Pocieszenia nie jest do końca znana. „Nikt nie wie skąd przyszedł obraz do drewnianego kościoła na Chojnach, które były częścią parafii w Mileszkach. Wydaje się, że fundatorem obrazu byli dziedzice Chojeńscy” opowiada ks. Jan Jachym.

Obraz namalowany jest w stylu szkoły włoskiej, pochodzi prawdopodobnie z początków XVII wieku. Nie wiadomo także kto jest jego autorem. Odnowione dzieło oprawione zostało w nową ramę w stylu renesansowym. Obraz przedstawia Matkę Boską z Dzieciątkiem na lewej ręce. Ubrana w czerwoną suknie i okryta ciemnobłękitnym płaszczem w prawej dłoni trzyma berło. Dzieciątko trzymające jabłko królewskie, błogosławi wiernym.

Obraz Matki Bożej Chojeńskiej od początku swojego istnienia objęty został kultem wiernych. Dowodem na to są wota pochodzące już z połowy XVII wieku oraz późniejsze zapiski. „W obrębie Łodzi Obraz Matki Bożej Pocieszenia jest najstarszym obrazem i najstarszym obrazem doznającym czci kultu” przekonuje ks. Jan Jachym.

Nowenna do Matki Bożej Pocieszenia w łódzkim Sanktuarium odmawiana jest codziennie o godz. 11.00 z litanią ułożoną przez bł. o. Edmunda Bojanowskiego.