Autor:
Dziękczynna Pielgrzymka Archidiecezji Łódzkiej na Jasną Górę

O godz. 11.00 celebrowana była Msza św. dziękczynna pod przewodnictwem metropolity łódzkiego abp. Władysława Ziółka , z udziałem biskupów sufraganów Adama Lepy i Ireneusza Pękalskiego oraz licznej grupy kapłanów archidiecezji łódzkiej. Pielgrzymów powitał o. Sebastian Matecki. Podprzeor jasnogórskiego konwentu podkreślił, że owocem peregrynacji jest wielka przemiana, która dokonuje się nie tylko w diecezji, ale również w całym Kościele.
„Niech to dzisiejsze spotkanie na Jasnej Górze w rodzinie diecezjalnej pod przewodnictwem pasterzy będzie przypieczętowaniem tego wielkiego święta, jakim było Nawiedzenie. Ale jednocześnie niech będzie prośbą, aby to uświęcenie, które dokonało się na waszej ziemi i na glebie waszych serc, było jak najbardziej trwałe i przyniosło jak najbardziej obfity owoc w życiu diecezji, ale i w życiu Polski i całego Kościoła" - powiedział o. Sebastian Matecki.
Kazanie do zgromadzonych na placu pielgrzymów wygłosił o. Anzelm Frączek. Paulin podkreślił, że okres peregrynacji to czas wielkiego świadectwa na to, że Bóg istnieje.
„Tak wiele łask dokonało się w czasie Nawiedzenia, w czasie nocnych czuwań i refleksji. I ten zaczyn, którym wy tu jesteście, ten zaczyn dobra, wspólnej modlitwy, udziału w Eucharystii, dobrej spowiedzi i odwagi w obronie krzyża i dźwigania tego krzyża na co dzień, trzeba nieść do swoich domów i wspólnot, do swoich parafii"- apelował paulin.
Wierni, którzy uczestniczyli w dziękczynnej pielgrzymce podkreślali, że kiedy Obraz Matki Bożej docierał do poszczególnych parafii, widać było wielkie ożywienie duchowe, nawet wśród tych, którzy „na co dzień” nie uczestniczą w życiu parafii.
„To wydarzenie było wyjątkowe, zgromadziło całe parafie, nawet ludzi, którzy nie bywają w Kościele. To były dla nas niezapomniane chwile móc spotkać się z Matką Bożą w swojej parafii" - mówili wierni archidiecezji łódzkiej.