Autor:
Wkrótce pielgrzymka piotrkowska

Pielgrzymi podzieleni są na 4 grupy piesze i jedną duchową. "W grupie duchowej znajdują się ci, którzy z różnych względów nie mogą być z nami fizycznie. Towarzyszą nam jednak modlitewnie, uczestniczą też w darach i łaskach" - podkreśla ks. Tomasz Estkowski, dyrektor pielgrzymki. Grupie duchowej przypisany jest kolor zielony. Grupa pierwsza, maryjna identyfikuje się kolorem niebieskim, grupa druga - "patriotyczna" - biało-czerwonym, grupa trzecia - papieska (skupiająca głównie młodzież) - kolorem żółtym, a grupa czwarta, jezuicka - białym.
Pielgrzymi idą niezmienianą od lat trasą - drogę do Częstochowy pokonują w 4 dni, odwiedzając sanktuaria maryjne m.in. w Gidlach. Z powrotem pielgrzymka wędruje jedynie 3 dni. W sumie pątnicy mają do przejścia 207 kilometrów.
Hasło tegorocznej pielgrzymki "Bądźmy świadkami Miłości" nawiązuje do hasła tegorocznego programu duszpasterskiego. "Chcemy w pielgrzymkowych rozważaniach zastanowić się nad tym, jak ponownie powinniśmy odczytywać chrześcijaństwo" - podkreśla ks. Estkowski. Każdy pielgrzym idzie na Jasną Górę ze swoimi intencjami, ale cała pielgrzymka też ma swoje. "Modlić się będziemy w intencji ojczyzny, poszkodowanych w powodzi oraz w intencji trudnych spraw miasta Piotrkowa i całego regionu" - wyjaśnia dyrektor pielgrzymki.
Po raz pierwszy w tym roku pielgrzymi z Piotrkowa będą na bieżąco tworzyć galerię zdjęć pielgrzymkowych. "Podjęliśmy współpracę z portalem pielgrzymkowym. Pątnicy mogą wysyłać mms-y, które będą się tam pojawiać w formie zdjęć. Do tej pory tego nie było i spróbujemy taką nowość wprowadzić w życie" - mówi ks. Estkowski.

Zapisy na pielgrzymkę prowadzone są w salce przy par. farnej św. Jakuba w godzinach 16.30-19.00 (z wyjątkiem niedziel). Za udział w pielgrzymce w jedną stronę pielgrzym płaci 37 złotych, w dwie strony - 55 zł. Udział dziecka do 10 lat kosztuje 30 złotych, a uczniów starszych i studentów - 46 złotych. Przy zapisie konieczny jest dokładny adres zamieszkania dowód osobisty (lub legitymacja) oraz numer PESEL. Zapisy będą też przyjmowane już na trasie pielgrzymki, ale tylko do popołudnia pierwszego dnia.

Piotrkowianie już teraz przygotowują się do pielgrzymki, biorąc udział w codziennej nowennie w kościele farnym. "Jest Msza św. o godz. 18.00, a potem modlitwy z rozważaniami nawiązującymi do hasła pielgrzymki" - wyjaśnia ks. Estkowski.
Pielgrzymka wyruszy na szlak z kościoła farnego, po Mszy św. o godz. 7.00. Powrót zaplanowany jest na 19 lipca. "Przychodzimy pod pomnik Jana Pawła II. Spotykają się tam wszyscy pielgrzymi - zarówno ci, którzy szli fizycznie, jak i ci, którzy zapisali się do grupy duchowej" - podkreśla dyrektor pielgrzymki.

Piotrkowska kompania jest pierwszą z kilkunastu grup z archidiecezji łódzkiej, które w wakacje podążają na Jasną Górę. Głównym celem pątników z Piotrkowa jest udział w uroczystości Matki Bożej Szkaplerznej (16 lipca). Tymczasem większość pielgrzymek z regionu łódzkiego przychodzi do Częstochowy w sierpniu: na 15 i 26 sierpnia.