Autor:
Abp Ziółek nadal metropolitą

Pismo z decyzją Ojca Świętego przesłała do abpa Ziółka Nuncjatura Apostolska w Polsce. "Informując o radosnej dla nas decyzji Stolicy Apostolskiej, Kuria Metropolitalna Łódzka prosi Archidiecezjan o modlitwę w intencji Papieża Benedykta XVI oraz w intencji naszego Księdza Arcybiskupa o Boże błogosławieństwo na dalsze lata jego posługi w Kościele Łódzkim" - czytamy w komunikacie kurii.
Abp Władysław Ziółek 22 czerwca skończył 75 lat i złożył na ręce papieża Benedykta XVI rezygnację. Zgodnie z Kodeksem Prawa Kanonicznego (Kanon 401 KPK) "biskup diecezjalny, który ukończył 75 rok życia, jest proszony o złożenie na ręce Papieża rezygnacji z zajmowanego urzędu. Po rozważeniu wszystkich okoliczności, Papież podejmie decyzję".

Abp Władysław Ziółek urodził się 22 czerwca 1935 r. we wsi Komorniki koło Wolborza w diecezji łódzkiej. Święcenia kapłańskie przyjął w Rzymie 13 lipca 1958 r. z rąk abpa Józefa Gawliny. Studiował prawo kanoniczne na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, gdzie otrzymał stopień doktora. Odbył też trzyletnią praktykę w Rocie Rzymskiej oraz ukończył Wyższą Szkołę Literatury Łacińskiej.
12 marca 1980 r. został mianowany biskupem pomocniczym diecezji łódzkiej (tytularnym Risinio w Dalmacji). Sakrę biskupią przyjął 4 maja 1980 r. z rąk biskupa Józefa Rozwadowskiego - ordynariusza diecezji łódzkiej. Był wikariuszem generalnym i członkiem Kolegium Konsultorów.
24 stycznia 1986 r. został mianowany biskupem diecezjalnym łódzkim przez Ojca Świętego Jana Pawła II. Diecezję objął kanonicznie 25 stycznia 1986 r., a ingres do katedry łódzkiej odbył 22 lutego 1986 r.
Po utworzeniu 25 marca 1992 r. archidiecezji, bezpośrednio podległej Stolicy Świętej, został mianowany arcybiskupem archidiecezji łódzkiej. Natomiast po utworzeniu 25 marca 2004 r. prowincji kościelnej złożonej z archidiecezji łódzkiej i diecezji łowickiej został mianowany arcybiskupem metropolitą łódzkim.