Autor:
Wyświetleń: 1209
Położne szkoliły się w Centrum Służby Rodzinie
Udostępnij

Do udziału w konferencji jako prelegenci zaproszeni zostali: prawnik, logopeda, dietetyk i położna.
Mgr Radosław Tymiński mówił o edukacji przedporodowej w świetle praw pacjenta, a także o odpowiedzialności za słowo w edukacji grupowej.
Dr Maria Tyszko przedstawiła założenia Szkoły Rodzicielstwa im. prof. Fijałkowskiego. Jest to największa szkoła rodzenia w województwie łódzkim. Realizuje bezpłatny kurs w formie 12 dwugodzinnych spotkań. Uczestnicy zdobywają niezbędną wiedzę m.in. na temat przygotowania do porodu, rozwoju dziecka w okresie prenatalnym, dialogu z dzieckiem, a także opieki nad noworodkiem i karmienia piersią.
O tym, jak powinna odżywiać się mama w czasie ciąży, mówiła mgr Jolanta Krzyżanowska, przewodnicząca Łódzkiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Dietetyki. Warzywa, owoce, kasze, płatki owsiane, produkty świeże, bez konserwantów, sztucznych barwników powinny znaleźć się w menu każdej kobiety, która oczekuje narodzin dziecka. Mgr Krzyżanowska podkreśliła, że to, w jaki sposób odżywia się matka, ma wpływ na stan zdrowia jej dziecka po urodzeniu, a nawet wiele lat później.
Dużo emocji wzbudził temat niemowlęcego pępka, przedstawiony przez położną mgr Irenę Rychta. Wśród personelu medycznego na temat pielęgnacji pępka zdania są podzielone. Jedni uznają, że najlepszym sposobem jego ochrony jest stosowanie preparatów antyseptycznych. Inni, że wystarczy do tego woda z mydłem, czyli tzw. sucha dezynfekcja.
Wykład na temat czynników wpływających na rozwój mowy u dziecka wygłosiła logopeda, mgr Anna Rostrygin. Podkreśliła znaczenie częstego mówienia do niemowlaka. Dzięki temu dziecko szybciej uczy się wypowiadać pierwsze słowa. Ważną rolę odgrywa też karmienie piersią. Im dłużej matka karmi naturalnie, tym lepiej dla dziecka. Jest zdrowsze, bardziej odporne na choroby i prawidłowo rozwijają się u niego narządy mowy.
Konferencja na temat edukacji przedporodowej odbyła się w ramach Łódzkich Dni Rodziny.

Udostępnij