Autor:
Wyświetleń: 1040
Konkurs papieski "Papież o Młodych, Młodzi o Papieżu"
Udostępnij

W ramach tegorocznej edycji konkursu uczniowie szkół ponadgimnazjalnych musieli m.in. rozwiązać internetowy quiz i test on-line, napisać esej i obronić postawione w nim tezy. Eseje mogły dotyczyć jednego z trzech tematów: kapłaństwa, cierpienia i małżeństwa.
Do finału wojewódzkiego przeszło pięć osób: Aleksandra Oleśna z Łodzi, Marta Płuciennik z Pajęczna, Mateusz Krawczyk z Łowicza, Anna Błaszczak z Tomaszowa Mazowieckiego i Żaklina Kubecka z Białej Rawskiej. "Do pisania eseju przygotowywałam się dosyć długo. Najpierw trzeba było przeczytać teksty źródłowe, a potem napisać pracę. Samo pisanie pracy zajęło mi miesiąc" - mówi Marta Płuciennik. "Najtrudniejszym etapem było napisanie eseju. Test poszedł mi dobrze, potem było trudniej. A chciałem, żeby ta praca była nieszablonowa, niezwykła. Taka zwyczajna nie ma siły przebicia" - dodaje Mateusz Krawczyk.
Każdy z uczestników finału musiał przed trzyosobową komisją obronić tezy zawarte w pracy. Najlepiej na tym etapie wypadły Aleksandra Oleśna i Marta Płuciennik. Tej pierwszej przypadło ostateczne zwycięstwo. "Jestem strasznie zaskoczona, nie spodziewałam się, że mogę wygrać. W tym konkursie brałam udział już po raz drugi, poprzednio zajęłam trzecie miejsce" - mówi Oleśna. "Nauczanie Ojca Świętego już znam, dlatego nie musiałam się specjalnie przygotowywać. Przeczytałam wskazane teksty, zapoznałam się z tematyką i to było właściwie wszystko" - opisuje swoje przygotowania zwyciężczyni. Za zajęcie pierwszego miejsca poleci w nagrodę do Rzymu.
Najlepszą szkołą okazał się Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 w Łowiczu - aż ośmiu jego uczniów wzięło udział w konkursie. Nagrodę dostał też Grzegorz Stroczyński z XXXI LO im. Ludwika Zamenhoffa, który przygotował największą liczbę uczestników.
W szóstej już edycji Konkursu Papieskiego wzięło udział 8506 osób z całej Polski (o ok. 3 tysiące więcej niż w poprzedniej edycji). Spośród 10 biorących udział w rywalizacji województw najwięcej uczniów zarejestrowało się z regionu dolnośląskiego (1529 osób), najmniej - z regionu łódzkiego (270 osób). Jednak to właśnie uczniowie z województwa łódzkiego uzyskali największą w skali kraju średnią ocen pierwszego etapu (38,54 - drugie w tej klasyfikacji województwo lubelskie miało średnią 34,93).
Konkurs organizowany jest przez Fundację "Instytut Tertio Millennio".

Udostępnij
Galeria zdjęć