Autor:
Wyświetleń: 644
Alex i Maud Lauriot-Prevost ewangelizowali małżeństwa
Udostępnij

Spotkanie formacyjne przeznaczone było dla małżeństw, które na co dzień angażują się w różne formy życia wspólnot chrześcijańskich. "Goście z Francji podzielili się swoimi doświadczeniami pracy z małżeństwami, zwracając szczególną uwagę na kwestię małżeństw przeżywających kryzys. Pokazali także, jak wychodzić z Dobrą Nowiną do tych, którzy jej jeszcze nie znają lub już zdążyli na nią zobojętnieć" - mówi Tomasz Talaga, jeden z organizatorów spotkania. "Mnóstwo dobrych przykładów, bogate doświadczenie i wielkie duchowe wyczucie tematu to propozycja dla małżonków i liderów wspólnot, którzy chcą głosić dobrą nowinę w środowiskach małżeńskich" - podkreśla Talaga. Spotkanie odbyło się w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi.
Drugie spotkanie odbyło się w łódzkim kościele Matki Bożej Anielskiej. "Nowe doświadczenia, inspiracje, ożywczy powiew Ducha Świętego dla poszukiwaczy miłości w małżeństwie" - wylicza Talaga. Spotkanie miało charakter otwarty i odbyło się pod hasłem "Dobra nowina o miłości i seksualności człowieka, której świat nam zazdrości". Francuskie małżeństwo podkreślało m.in. jakie znaczenie dla budowania jedności małżeńskiej ma udane współżycie seksualne oraz w jaki sposób łaska sakramentu małżeństwa może działać w chwilach kryzysu.

Alex i Maud Lauriot-Prevost są małżeństwem od 26 lat, mają 5 dzieci. Związani są z Katolicką Szkołą Kontemplacji i Ewangelizacji Młodych Jeunesse Lumière (prowadzoną przez ojca Daniela Ange), kierują też pracami Wspólnoty Komunia Pryscylli i Akwili. Są delegatami biskupimi ds. duszpasterstwa małżeństw i rodziny diecezji Avignon.
Wspólnota Komunia Pryscylli i Akwili (La communion Priscille et Aquila) została założona we wrześniu 2007 r. przez cztery pary małżeńskie związane ze szkołą Jeunesse Lumière. Głównym jej celem jest ewangelizacja małżonków przez małżonków.

Pryscylla i Akwila to małżeństwo pochodzące z rzymskiej wspólnoty żydowskiej. Gdy cesarz Klaudiusz wygnał z Rzymu wszystkich Żydów, wyjechali do Koryntu. Spotkali tam apostoła Pawła i przyjęli go do swojego domu. Później przenieśli się do Efezu, gdzie - w swoim domu - gromadzili innych chrześcijan. Po pewnym czasie wrócili do Rzymu, gdzie kontynuowali działalność ewangelizacyjną. Św. Paweł właśnie o nich napisał w liście do Rzymian: "winienem im wdzięczność nie tylko ja sam, ale i wszystkie Kościoły nawróconych pogan". Papież Benedykt XVI podczas audiencji generalnej 7 lutego 2007 r. mówił o tym małżeństwie: "W szczególności ta para pokazuje, jak ważna jest działalność małżeństw chrześcijańskich. Kiedy mają oparcie w wierze i głębokiej duchowości, naturalną koleją rzeczy odważnie angażują się na rzecz Kościoła i w Kościele. Przedłużeniem i w jakiejś mierze uwzniośleniem ich codziennego, wspólnego życia staje się przyjęcie wspólnej odpowiedzialności za dobro mistycznego Ciała Chrystusa, nawet jeśli jest to jego nieznaczna cząstka".

Udostępnij