Autor:
Wyświetleń: 540
Abp Ziółek zachęca proboszczów do wspierania Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży
Udostępnij

Metropolita łódzki zauważa, że nie we wszystkich parafiach działają struktury Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. "Wielkie zdziwienie budzi sytuacja, gdy w parafii jest licznie zaangażowana młodzież, np. w gronie ministrantów, lektorów i w ośrodku duszpasterstwa akademickiego, a mimo to nawet nie podjęto próby założenia oddziału czy koła KSM-u. Młodzież nigdy nie usłyszała propozycji na ten temat" - niepokoi się abp Ziółek. Przypomina jednocześnie, że obecnie "trwa w Polsce walka o młodzież, o jej poparcie, względy, a także o głosy wyborcze". "Jednakże najbardziej niepokoi nas walka o dusze młodzieży. Środowiska liberalne i lewicowe czynią wszystko, aby jak najwięcej młodych ludzi przeciągnąć na swoją stronę, to znaczy, aby im wszczepić swoją wizję człowieka i świata i, aby nakłonić do przyjęcia wartości, które są obce chrześcijaństwu i duchowemu dziedzictwu naszego narodu" - przestrzega metropolita łódzki. Podkreśla, że młodzi ludzie muszą się też zmierzyć z działalnością różnych sekt, które "stają się coraz bardziej natarczywe a nawet agresywne i zdobywają nowych zwolenników".
Abp Ziółek uważa, że z pragmatycznego punktu widzenia "działalność Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży w parafii leży w dobrze pojętym interesie Księdza Proboszcza i jego współpracowników". Dzięki niemu duszpasterstwo młodzieży może nie tylko sprawnie funkcjonować, ale też gromadzić coraz więcej osób. "Absencja młodzieży na niedzielnej mszy świętej, rezygnacja z udziału w katechezie, uleganie patologiom społecznym to m.in. rezultaty braku oddziaływania w danym środowisku Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Zjawiska te są dla duszpasterzy bardzo wyraźnym ostrzeżeniem" - podkreśla pasterz Kościoła w Łodzi.
Metropolita łódzki ma nadzieję, że powstawać będą nowe oddziały i koła Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. "Ja zaś zapewniam ze swojej strony, że z największym zainteresowaniem będę obserwował konkretne i dające się ocenić przejawy troski duszpasterzy o naszą młodzież" - obiecuje abp Ziółek. Przypomina, że dobrą okazją do rozwinięcia działalności KSM na terenie archidiecezji łódzkiej jest Rok Kapłański i trwające nawiedzenie obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej.

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży wywodzi się z dwóch organizacji, które powstały przed II wojną światową: z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Męskiej i Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Żeńskiej. Na terenie archidiecezji łódzkiej KSM erygowane zostało 27 sierpnia 1994 r. Statut organizacji zobowiązuje ją do działalności wychowawczej wśród młodzieży: kształtowania w młodych ludziach rzetelnej wiedzy, ugruntowanych postaw moralnych i religijnych, a w stopniu szczególnym bezinteresownego zaangażowania na rzecz dobra wspólnego i w dziele ewangelizacji.

Udostępnij