Autor:
Najstarszy kapłan archidiecezji częstochowskiej ks. Leon Pluciński obchodził 100-lecie urodzin

Mszę św. koncelebrowali m. in. ks. prałat Czesław Mendak, dyrektor Domu Księży Emerytów, ks. dr Włodzimierz Kowalik pochodzący ze Stobiecka Miejskiego – ostatniej parafii, w której proboszczem był Jubilat, ks. dr Andrzej Przybylski, rektor Wyższego Seminarium Duchownego archidiecezji częstochowskiej, ks. Stanisław Kotyl, proboszcz parafii św. Rocha w Radomsku (dawniej Stobiecko Miejskie) oraz księża mieszkający w Domu Księży Emerytów. W liturgii wzięły udział także siostry Kanoniczki Ducha Świętego oraz rodzina księdza.

W homilii abp Nowak podkreślił, że życie to wielki dar od Boga - Bóg jest Życiem i Bóg dzieli się życiem - mówił abp Nowak. Metropolita częstochowski zaznaczył, że w życie Jubilata wpisało się kapłaństwo, pasterzowanie, troska o człowieka. Najpiękniejsza i najważniejsza rzecz to troska o zbawienie człowieka. Cura animarum suprema lex. Troska o zbawienie człowieka to najwyższe prawo - podkreślił metropolita częstochowski. – Jubilat to człowiek uśmiechu i pokoju. Ale jego życie jest też życiem dźwigania krzyża. Życie człowieka jest paschą - kontynuował abp Nowak.

Ks. kan. Leon Pluciński urodził się w 1910 r. w Sieradzu. Po ukończeniu Gimnazjum im. Adama Asnyka w Kaliszu, w 1929 r. wstąpił do Częstochowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie i rozpoczął studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Święcenia kapłańskie otrzymał 29 czerwca 1934 r. z rąk bp. Teodora Kubiny na Jasnej Górze. Przez 11 lat pracował jako wikariusz w parafiach w Bogdanowie, Włodowicach, Porąbce, Dąbrowie Górniczej (parafia Matki Bożej Anielskiej), Zagórzu, Sosnowcu (parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny). W 1945 r. mianowany został proboszczem w Raczynie. Parafię objął po bł. ks. Ludwiku Rochu Gietyngierze - kapłanie męczenniku. W 1956 r. powierzono mu funkcję administratora parafii Stobiecko Miejskie. W 1968 r. mianowany został proboszczem tej parafii. Po 22 latach duszpasterzowania, w 1978 r., przeszedł na emeryturę i zamieszkał na terenie diecezji włocławskiej, później warszawskiej.

29 czerwca tego roku ks. kan. Leon Pluciński będzie obchodził 76-lecie święceń kapłańskich.