Autor:
Wyświetleń: 586
Jasna Góra: biskupi podziękowali Prymasowi Glempowi
Udostępnij

Wspólnotowa Eucharystia, której przewodniczył kard. Józef Glemp była, jak powiedział abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, podziękowaniem za „styl i sposób realizowanej służby biskupiej i prymasowskiej kard. Glempa”. „Dziś u kresu prymasowskiej posługi, w miejscu, gdzie wykuwa się duchowa przyszłość naszego Kościoła, stawiamy go w centrum naszej wdzięczności i modlitw” - powiedział abp Michalik.

Przewodniczący Episkopatu podziękował Prymasowi za twórczy udział w pracach Konferencji, za przykład pracowitości, która była i jest dynamizmem usługiwania wszędzie i wszystkim niezależnie od trudności. „Jest to posługiwanie ekumeniczne, niestrudzone, życzliwe a przy tym pokornie otwarte w zatroskaniu o wiarę i ludzi, o Kościół i Ojczyznę” - podkreślił w kazaniu abp Józef Michalik.

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski życzył, by to posługiwanie trwało i radowało serce jubilata i przynosiło coraz dojrzalsze owoce.

W czasie Mszy św. posłuzono sie nowym kielichem, który Prymas otrzymał już wczoraj od polskich biskupów jako symboliczny wyraz wdzięczności. Kielich ten, dziś konsekrowany, opatrzony jest specjalną inskrypcją „Księdzu Prymasowi w dowód wdzięczności za 28 lat prymasowskiej posługi”.

Jasna Góra nieprzypadkowo została wybrana na miejsce wspólnotowej modlitwy dziękczynnej za prymasowską posługę kard. Józefa Glempa. Jubilat podążając śladem swego poprzednika Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego, traktował Sanktuarium jako wyjątkowe miejsce, latarnię wskazującą drogę oraz ołtarz i ambonę Narodu. „Moje związki z Jasną Górą są czymś naturalnym” - podkreślił kard. Glemp i dodał, że najpierw pielgrzymował tu z rodzicami, potem jako sekretarz kard. Wyszyńskiego i od niego uczył się „rozwiązywania tu ważnych spraw narodowych”.

W homiliach wielokrotnie przypominał o tym, że na przestrzeni wieków w trudnych momentach historycznych Polacy przybywali na Jasną Górę „tulić się do Matki, żeby osiągnąć opiekę, którą Maryja roztacza, żeby tutaj przetrzymać trudne chwile, aż przyjdzie światło, które pokaże, co dalej należy czynić”.

Kard. Glemp modlił się na Jasnej Górze w dniu ogłoszenia stanu wojennego. W 25. rocznicę tych tragicznych wydarzeń mówił „przyznam się, że dzisiaj dopiero lepiej widzę Opatrzność Bożą, która mnie tu kierowała, żeby stąd zaczerpnąć siły i zawierzyć Matce Bożej następne dni, przecież bardzo trudne i niebezpieczne”.

Kardynał Józef Glemp jest Prymasem Polski od 12 września 1981 roku. Kardynałem został dwa lata później. Jest obecnie arcybiskupem seniorem warszawskim, a jego dewiza brzmi "Przez sprawiedliwość ku miłości".

Udostępnij