Autor:
Formacja permanentna kapłanów w archidiecezji przemyskiej

Zwrócił również uwagę, że odpowiednia postawa dzisiejszego kapłana powinna opierać się na dogłębnej formacji intelektualnej i duchowej. Dokształcanie intelektu, jak i ćwiczenie ducha, stają się źródłem odwagi w stawianiu czoła nowym wyzwaniom z którymi musi zmierzyć się dzisiejszy kapłan.

Młodych kapłanów odwiedził Ksiądz Arcybiskup Józef Michalik, który odprawił wraz z nimi Msze świętą. W homilii metropolita zauważył, że: „w roku kapłańskim każdy z nas kapłanów na nowo powinien odkryć najważniejszą funkcję kapłańską a jest nią służba, która powinna dawać młodemu kapłanowi wielką radość. Kapłan, ma służyć tak, jak służył Chrystus”.

Ksiądz arcybiskup kontynuując pytał kapłanów: „Co się nam należy? Należy nam się okazja do służby. Nie wymagania, nie należności, nie pierwsze miejsca, ale okazja do służby. Jeżeli będę umiał służyć, będę radosny, szczęśliwy, zakochany w Chrystusie, będę autentycznym księdzem, który pociągnie za sobą wielu młodych do Chrystusa”.