Autor:
KOMUNIKAT ARCYBISKUPA METROPOLITY ŁÓDZKIEGO

Archidiecezjalna Pielgrzymka Rodzin do Sanktuarium św. Maksymiliana w Pabianicach odbędzie się w tym roku w niedzielę, 11 października 2009 r., o godz. 1100. Mszę świętą poprzedzi koncert pieśni.
Uroczystej mszy świętej będzie przewodniczył i wygłosi kazanie ks. biskup Marcjan Trofimiak z Ukrainy. Hasło pielgrzymki „Otoczmy troską życie”, nawiązuje do obowiązującego w tym roku programu duszpasterskiego. Życie człowieka od poczęcia do naturalnej śmierci jest dziś często zagrożone. Kościół katolicki konsekwentnie go broni.
Św. Maksymilian mieszkał w Pabianicach wraz z najbliższą rodziną i tu otrzymał od Matki Najświętszej szczególną misję do wypełnienia wobec Kościoła i narodu polskiego. Tu także zrodziło się w nim głębokie nabożeństwo do Matki Bożej Niepokalanej. Do końca swojego życia był Jej gorliwym apostołem. W niemieckim obozie koncentracyjnym Auschwitz oddał życie za współwięźnia, który skazany został na śmierć w bunkrze głodowym. Nie znał wcześniej tego więźnia, ale wiedział, że swoim czynem ocalił go dla rodziny. Dlatego, pielgrzymując do Sanktuarium św. Maksymiliana, ufamy, że za jego pośrednictwem możemy wyprosić wiele łask dla siebie, dla naszych rodzin i dla całej Ojczyzny. Do św. Maksymiliana Kościół odnosi w liturgii słowa Jezusa: „Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich” (J. 15,13). On dobrowolnie oddał swoje życie za ojca rodziny.
Zgodnie z dotychczasowym zwyczajem, w pielgrzymce biorą udział przede wszystkim rodziny z całej archidiecezji, również rodziny wielopokoleniowe, obejmujące nie tylko rodziców i dzieci, ale również dziadków. Podczas pielgrzymki będziemy się również modlić o błogosławione owoce trwającego obecnie w Kościele łódzkim Nawiedzenia.
Serdecznie zapraszam moich drogich Archidiecezjan do udziału w Pielgrzymce. Informację o niej, wraz z odpowiednią zachętą przekazujcie w swoich środowiskach. Duszpasterze zapoznają parafian ze szczegółowym programem pielgrzymki.
Uczestnikom pielgrzymki życzę trwałych śladów ich pątniczego trudu i błogosławionych przeżyć podczas nawiedzin pabianickiego Sanktuarium.

† Władysław Ziółek
Arcybiskup Metropolita Łódzki