Autor:
Maciej Płażyński zwrócił się do prezydenta o uhonorowanie ks. Jankowskiego

W liście Płażyński przypomina, że w latach Solidarności, stanu wojennego, Okrągłego Stołu i początkach wolności, ks. Henryk Jankowski był jednym z kapłanów symbolizujących "Kościół zaangażowany w odzyskiwanie i zagospodarowywanie wolności narodowej i państwowej". Dziś jest człowiekiem schorowanym i opuszczonym przez większość dawnych przyjaciół.

Płażyński zauważa, że były proboszcz parafii św. Brygidy w Gdańsku "miał swoje piękne lata, miał też lata słabsze", "historia oceni go jednak przede wszystkim za to co wielkie", gdyż "był przez lata kapłanem niosącym nadzieję dla milionów Polaków, był dla nich uosobieniem niezłomnej walki o wolność i sprawiedliwość".

"O historycznych zasługach księdza Henryka Jankowskiego wolna Polska nie może zapomnieć" - uważa Maciej Płażyński.

W sobotę 26 września ks. Henryk Jankowski w wieku 73 lat przeszedł na emeryturę.