Autor:
IV Ogólnopolska Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja do św. Józefa w Kaliszu

Mszy św. sprawowanej przed kaliską bazyliką przewodniczył biskup polowy Wojska Polskiego Tadeusz Płoski. Wspólnie z pielgrzymami modlili się: bp Stanisław Napierała, bp Teofil Wilski, o. Tadeusz Rydzyk, dyrektor Radia Maryja i kilkudziesięciu kapłanów.

W homilii bp Płoski ubolewał, że dzisiejsze pokolenie Polaków odżegnuje się od patriotyzmu. - Miłość do swego kraju, jego tradycji i kultury przy równoczesnym poszanowaniu tradycji i kultury innych narodów stała się szczególnie wśród polityczno-medialnych elit dzisiaj niemodna - powiedział. - W mediach proponowany jest nowoczesny patriotyzm. Elity intelektualne z obrzydzeniem odnoszą się do obrośniętych polskością XIX-wiecznych powieści, a Ministerstwo Edukacji Narodowej co jakiś czas próbuje usuwać zbyt patriotyczne dzieła z listy szkolnych lektur. Nasi ministrowie tak bardzo chcą być prymusami w promowaniu nowoczesności, że zdarza się im nawet protestować przeciw wspieraniu własnego kraju z unijnego budżetu – mówił.

Biskup pytał, kto dziś wychowa młode pokolenie w duchu patriotyzmu, w duchu miłości Boga i ojczyzny? Wskazał, że jest to zadanie rodziny i szkoły. - Szkoła ma zakorzeniać młodzież w historię Polski zawsze związanej z Kościołem. Nie ma Polski bez św. Wojciecha, św. Stanisława, św. Jadwigi. Korzenie Polski wrosły w ołtarz Chrystusa – przypomniał.

Zaznaczył, że patriotyzm nie musi przejawiać się tylko od święta. - Zwłaszcza dziś potrzeba, byśmy kierowali się patriotyzmem w codziennym życiu: zabierając głos, gdy inni próbują zniekształcić naszą historię, oddając głos w wyborach czy podkreślając naszą narodowość za granicą – powiedział. Św. Józefa nazwał patronem czasów kryzysu. – Św. Józef wiedział, że trudności są po to, żeby je wytrwale i cierpliwie przezwyciężać ufając Bogu. W ten sposób uczył nas, że Bogu trzeba ufać wbrew wszystkiemu, a już szczególnie w obliczu trudności – stwierdził bp Płoski.

Po zawierzeniu Rodziny Radia Maryja św. Józefowi przemówił bp Stanisław Napierała, który podkreślił, że obowiązkiem Polaków jest wychowanie młodego pokolenia w duchu miłości do ojczyzny. - Ojczyzna dla rodziny to jest to miejsce, gdzie ona jest ocalona od zagubienia, jest u siebie i gdzie życie człowieka rodzące się znajduje swoje gniazdo – mówił ordynariusz diecezji kaliskiej.

Spotkanie zakończyło się przed pomnikiem Papieża Jana Pawła II odśpiewaniem Barki i zapaleniem zniczy.