Autor:
Wyświetleń: 668
Poświęcenie obelisku w Parku Ocalałych
Udostępnij

Czarny marmurowy obelisk, otoczony dwoma głazami, stanął w Parku Ocalałych w pobliżu Pomnika Polaków Ratujących Żydów. Wyryto na nim, w trzech językach: polskim, jidisz i angielskim, krótką informację o „Żegocie” oraz nazwiska niektórych osób działających w tej organizacji: Zofia Kossak-Szczucka, Irena Sendlerowa czy Władysław Bartoszewski.
Obecny na uroczystości odsłonięcia obelisku prezydent miasta Jerzy Kropiwnicki przypomniał, że „Żegota” była w okupowanej Europie jedyną organizacją powołaną do ratowania Żydów i pierwszym publicznym głosem, który kazał zapomnieć o różnicach, a zjednoczył się wokół najważniejszego celu - ratowania życia tych, którzy byli najbardziej zagrożeni.
Obelisk poświęcił ks. bp Adam Lepa, który zaznaczył, że w okupowanej Europie tylko w Polsce za pomoc Żydom karano śmiercią, dlatego postawę ratujących można nazwać heroizmem. Następnie, zgromadzeni goście mieli okazję do złożenia kwiatów pod pamiątkowym obeliskiem.
W uroczystym odsłonięciu granitowej płyty uczestniczyli Ci, którzy przeżyli getto, członkowie ich rodzin, senatorowie, posłowie i reprezentanci Rady Miejskiej w Łodzi oraz przedstawiciele służb mundurowych. Honorowym fundatorem obelisku jest Helena Skrzydlewska.
Żegota - Rada Pomocy Żydom przy Pełnomocniku Rządu RP w Kraju rozpoczęła swoją działalność w grudniu 1942 roku. Była kontynuacją Tymczasowej Rady Pomocy Żydom, zajmowała się organizowaniem pomocy Żydom jako ofiarom eksterminacyjnej akcji okupanta niemieckiego, w gettach i poza nimi. Była jedyną organizacją podziemną prowadzoną zarówno przez Żydów, jak i nie-Żydów z różnych środowisk politycznych, głównie działaczy katolickich. Zapewniano im legalne dokumenty, szukano dla nich bezpiecznych mieszkań, oraz udzielano zasiłków materialnych, szukano nawet dla nich pracy. Żegota we współpracy z Kościołem Rzymskokatolickim i wspólnotami zakonnymi, zaopatrywała Żydów w metryki chrztu św., które pomagały im ocaleć. Wydano Żydom około 60. tysięcy takich fałszywych dokumentów.
Okupacyjne prawo niemieckie w Polsce przewidywało karę śmierci dla osób ukrywających Żydów, dlatego znalezienie schronienia dla nich nie było łatwe. Dzieci były niejednokrotnie ukrywane u przybranych rodzin, w publicznych domach sierot i innych tego typu instytucjach. W samej Warszawie dziecięcy oddział Żegoty opiekował się 2 500 dziećmi żydowskimi, przemyconymi z warszawskiego getta. Uciekinierom zapewniano również opiekę medyczną.
Nazwa Żegota została wymyślona przez Zofię Kossak-Szczucką i pochodzi od imienia jednego z konspiratorów w III części Dziadów. Członkowie Żegoty zostali odznaczeni przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie medalami Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata i uhonorowani zasadzeniem drzewka w Alei Sprawiedliwych.

Udostępnij