Autor:
Kościół św. Wojciecha sanktuarium maryjnym

Obraz Matki Boskiej Pocieszenia, zwany również obrazem Matki Boskiej Chojeńskiej, znajduje się w kościele św. Wojciecha w Łodzi na Chojnach.
Obraz powstał prawdopodobnie w latach 1600-35 w Polsce, pod wpływem szkoły włoskiej. Został namalowany na jednolitej modrzewiowej desce. Przedstawia Matkę Bożą z Dzieciątkiem na lewym ręku i berłem w prawym. Stalowe tło wzbogacone jest aureolami. Na głowach znajdują się malowane złotem korony.
Matka Boska ubrana jest w purpurową sukienkę i ciemnobłękitny płaszcz z zielonym podbiciem. Mały Jezus jest bosy i ubrany w jasnoczerwoną sukienkę i białą, haftowaną narzutę. Obraz jest niewielkich rozmiarów – zaledwie 76x52 cm.
W XVIII stuleciu tło obrazu zostało pokryte ciemnoczerwonym materiałem, a na malowane ubrania nałożono sukienki z blachy. Nad głowami pojawiły się barokowe korony i srebrne berło.
Nie wiadomo skąd w Łodzi wziął się ten obraz, wiadomo jednak, że od początku XVII w. znajdował się już w starym kościele na Chojnach, będącym wtedy filią parafii św. Doroty w Mileszkach. Drewniana świątynia stała do roku 1924 i zastąpił ją obecny kościół św. Wojciecha.
O kulcie, jakim otaczany jest obraz świadczą wota dziękczynne gromadzone od XVII w., znajdujące się w tle obrazu. Wizerunek Matki Boskiej Chojeńskiej odsłaniany jest codziennie o godz. 6.30 i zasłaniany po godz. 18.00. Towarzyszy temu pieśń:

Nadziejo nam utrapionych,
Nieszczęściem uciśnionych,
Tyś Matką w Chojeńskim Obrazie,
Ratujże nas w ciężkim razie!
Witaj, witaj, witaj, Maryjo!
Żegnaj, żegnaj, żegnaj, Maryjo!