Autor:
Wyświetleń: 578
Warszawa: ruszyły finały XXI Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży
Udostępnij

Współzawodnictwo dzieci i młodzieży opiera się na starogreckiej triadzie stadion-świątynia-teatr.

"Stadion" - czyli rywalizacja sportowa, "teatr" - czyli konkursy plastyczne, muzyczne, prezentacje folkloru małych ojczyzn i testy z wiedzy m.in. biblijno-liturgicznej, historycznej i geograficznej oraz imprezy kulturalne, a także "świątynia" - czyli formacja duchowa, codzienna Msza św., adoracja Najświętszego Sakramentu, modlitwa brewiarzowa. Suma punktów zdobytych we wszystkich konkurencjach daje zwycięstwo reprezentacji konkretnej parafii, zarówno na poziomie diecezjalnym (Parafiada Diecezjalna), jak i podczas finału ogólnopolskiego.

W Parafiadzie mogą uczestniczyć 15-osobowe reprezentacje parafii, złożone z uczniów szkół, członków młodzieżowych klubów sportowych lub wychowanków domów dziecka. Z każdej diecezji do ścisłego finału mogą być zakwalifikowane 3 do 5 reprezentacji parafialnych.

Co roku parafiadowemu współzawodnictwu patronuje postać św. Józefa Kalasancjusza, założyciela zakonu pijarów i pierwszego prawodawcy pijarskiego systemu szkolnictwa.

Podczas tegorocznej Parafiady dojdzie do spotkania dzieci i młodzieży z Czech, Słowacji, Węgier i Polski. Młodzież będzie uczestniczyła w programowej triadzie oraz w działaniach, które przybliżą historię Europy powiązaną z tegorocznymi obchodami 70. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej i 20. rocznicy upadku komunizmu. Będzie to pierwsze spotkanie młodzieży ze wszystkich krajów Grupy Wyszechradzkiej organizowane podczas Finałów Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży.

Systematycznie w Parafiadzie biorą udział reprezentacje młodzieży polonijnej z parafii m.in. na Białorusi, Litwie, Łotwie, Ukrainie, w Rosji i Mołdawii.

Finałom tradycyjnie towarzyszyć będzie program warsztatów wokalno-instrumentalnych, muzycznych, plastycznych i naukowych.

Podczas zajęć plastycznych zaprezentowana zostanie m.in. sztuka japońska, sztuka Azteków i mozaika bizantyńska. Otwarcie się na świat muzyki, wyrażanie własnych emocji poprzez grę na bębnach, dźwięk i kolor - to cel warsztatów muzycznych. Z kolei podczas cyklu spotkań z historią i kulturą zostanie zaprezentowana kultura starożytnej Grecji w kontekście postaci św. Pawła.

Stałym punktem Parafiady jest konkurs "Moja mała Ojczyzna", w którym młodzież (w tym roku z Małopolski, Mazowsza, Pomorza, Śląska i Wielkopolski) w pracach plastycznych, dziennikarskich lub symulacjach lekcji prezentuje bogactwo kulturowe swojej okolicy.

Wszystkie wydarzenia XXI Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży odbywać się będą w dniach 4-12 lipca na obiektach Akademii Wychowania Fizycznego i na terenie kampusu Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Część sportowa odbędzie się na obiektach sportowych obu uczelni, część artystyczna, warsztatowa i ogłoszenie wyników nastąpi w specjalnych parafiadowych namiotach. Młodzież zakwaterowana będzie w pobliskich akademikach SGGW.

Ponadto Dom Spotkań z Historią zaprasza 8 lipca o godz. 18.00 na rozstrzygnięcie konkursu "Zanim pochłonął Ich Katyń...", zorganizowanego we współpracy ze Stowarzyszeniem Parafiada, twórcą programu "Katyń... ocalić od zapomnienia". W ramach tegorocznej edycji programu uczniowie szkół podstawowych i średnich z całej Polski dokumentowali losy oficerów polskich zamordowanych w Katyniu. Uczestnicy konkursu mieli za zadanie przygotować 10-minutowe prezentacje multimedialne poświęcone zamordowanym oficerom. Podczas spotkania w DSH zostaną pokazane najlepsze spośród nadesłanych prezentacji wykonane przez finalistów konkursu.

Organizatorem Międzynarodowej Parafiady Dzieci i Młodzieży jest Stowarzyszenie Parafiada im. św. Józefa Kalasancjusza, które powstało w 1992 r. Jego członkowie zajmują się opieką nad dziećmi i młodzieżą, szczególnie ze środowisk zagrożonych patologią i żyjących w trudnych warunkach materialnych. Stowarzyszenie powstało z inicjatywy zakonu pijarów i realizuje swoje cele i zadania według duchowości kalasantyńskiej i w nawiązaniu do tradycji szkoły pijarskiej.

Patronat nad Parafiadą objęli m.in. Prezydent Miasta Warszawy i Polski Komitet Olimpijski.

Udostępnij