Archidiecezja Łódzka
Białoruś: kard. Świątek koronował obraz Matki Bożej Trokielskiej
10:46 | 07.07.2009 | Wyświetleń: 354
Białoruś: kard. Świątek koronował obraz Matki Bożej Trokielskiej

Z udziałem 20 tys. wiernych odbyła się 5 lipca w Trokielach na Białorusi uroczystość koronacji obrazu Matki Bożej Trokielskiej. Głównym punktem uroczystości była Msza św. pod przewodnictwem kard. Kazimierza Świątka, który dokonał również aktu koronacji.

Witając pielgrzymów przybyłych z Białorusi, Polski, Litwy i Stanów Zjednoczonych ordynariusz diecezji grodzieńskiej biskup Aleksander Kaszkiewicz przedstawił dzieje kultu koronowanego wizerunku Matki Bożej i przypomniał o duchowych przygotowaniach do uroczystości, które były związane z peregrynacją kopii obrazu we wszystkich parafiach diecezji grodzieńskiej.

W kazaniu abp Andrzej Dzięga, metropolita szczecińsko-kamieński podkreślił osobiste i narodowe znaczenie koronacji obrazu Maryi. – Koronując Maryję jeszcze bardziej uświadamiam sobie, że jesteś moją Królową, moją Panią, a ja jestem przy Tobie na zawsze, chcę być przy Tobie na zawsze – mówił kaznodzieja.
Wiele miejsca abp Dzięga poświęcił roli Maryi w historii zbawienia i naśladowaniu Jej powołania przez kobiety. Przypomniał, że Matka Boża jest wzorem piękna szczególnie dla każdej kobiety ucząc ją szacunku, troski i ochrony relacji międzyludzkich, jak i stanowionego prawa. – Nie wolno tej świętości naruszać, a prawa ludzkie powinny chronić to, co jest początkiem życia, ponieważ jest on święty – zaznaczył kaznodzieja.

Metropolita szczecińsko-kamieński wskazał na znaczenie modlitwy maryjnej, która „sprzyja budowaniu jedności, zgody, miłości, wspólnego szczęścia i w znoszeniu wszelkich trudności”. Zwrócił uwagę na szczególną wagę modlitwy do Matki Bożej w życiu rodzinnym. „Jeśli odmawiasz różaniec, godzinki, modlitwę litanii i śpiewasz pieśni maryjne, to uwierz mi, dziecko ma zdrową duszę na całe swoje życie” – powiedział.

Na zakończenie abp Dzięga zaapelował o rodzinne nawiedzanie trokielskiego sanktuarium, zaangażowanie na rzecz popularyzacji tego miejsca, aby „uczyć się tajemnicy obecności Maryi na ziemi lidzkiej i zakorzeniać moc Bożą w sercach i umysłach kolejnych pokoleń”.

Po białorusku homilię wygłosił abp Tadeusz Kondrusiewicz. „W tym roku Kościół katolicki na Białorusi przeżywa błogosławiony okres. Dopiero co zakończyły się uroczystości w Narodowym Sanktuarium w Budsławiu, a dzisiaj obchodzimy wielkie święto w Trokielach – koronację cudownego obrazu Matki Bożej” – podkreślił metropolita mińsko-mohylewski. „Trokielska Matko Boża, chwało naszego narodu, z tego świętego miejsca pokaż, że naprawdę jesteś naszą Matką, okaż nam swoją opiekę i pomóż naśladować Ciebie poprzez nasze fiat, przez naszą zgodę na wolę Bożą, by wszyscy byli doskonali, jak doskonałym jest nasz Ojciec Niebieski i zasłużyli na wieczne szczęście w niebie” – modlił się kaznodzieja.

Aktu nałożenia złotych koron papieskich dokonał kard. Kazimierz Świątek, a bp Aleksander Kaszkiewicz wypowiedział w języku białoruskim i polskim akt oddania diecezji w opiekę Matki Bożej Trokielskiej.

Kościół pw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Trokielach został podniesiony do rangi sanktuarium diecezjalnego w 1994 r. Kult Matki Bożej trwał i nawet się rozwijał w czasach sowieckich, kiedy to przez długie lata Trokiele nie miały stałego kapłana. W latach 1968 – 1988 kościół w ogóle zamknięto i groziła mu nawet rozbiórka. Wierni nadal jednak przybywali na odpust 2 lipca i modlili się pod kościołem.

W 1988 r. świątynia została ponownie otwarta. Pierwsze zorganizowane pielgrzymki zaczęły przybywać do Trokiel w 1992 r. Stały się one szczególnie popularne wśród młodzieży i przyczyniły się do ożywienia życia religijnego diecezji grodzieńskiej. Od 11 lat kustoszem sanktuarium jest pochodzący z Werówki w diecezji radomskiej ks. kanonik Paweł Goliński.