Archidiecezja Łódzka
VII Wędrówka szlakiem Jana Pawła II
14:04 | 12.06.2009 | Wyświetleń: 332
VII Wędrówka szlakiem Jana Pawła II

Już po raz siódmy łodzianie wędrowali Szlakiem Jana Pawła II. Pobyt papieża w Łodzi wspominali na lotnisku, przy dawnych zakładach "Alba" i "Uniontex" oraz w katedrze.

Wędrówka rozpoczęła się przy Urzędzie Miasta Łodzi, przy tablicy upamiętniającej nadanie Janowi Pawłowi II tytułu Honorowego Obywatela Miasta Łodzi. Później łódzcy biskupi, duchowni, przedstawiciele władz miasta, uczniowie i mieszkańcy odwiedzili miejsca, w których swoją obecność zaznaczył też papież-Polak – dawne zakłady „Alba”, dawną fabrykę „Uniontex” i łódzką katedrę.
W katedrze krótką refleksję na temat znaczenia papieskich pielgrzymek dla odzyskania przez Polaków wolności wygłosił bp Adam Lepa. „Zawsze gdy był w Polsce, tak często mówił o prawdzie. I o tym także, że odzyskaną wolność należy zawsze budować na prawdzie. I przypominał, że gdy wnikliwie poznajemy prawdę – ona nas wyzwala i przestajemy być niewolnikami” – mówił bp Lepa. „Być sobą, znaczy nie ulegać presji – ideologicznej, politycznej czy innej. Być sobą, znaczy nie stawać się przysłowiową rzodkiewką, która tylko na wierzchu jest czerwona. Być sobą, znaczy mieć moralny kręgosłup, który nie pozwoli się zwieść różnym iluzjom” – przypominał duchowny.
Wędrówka szlakiem Jana Pawła II zakończyła się przed katedrą, przy pomniku papieża-Polaka. Abp Władysław Ziółek, dziękując jej uczestnikom, podkreślił, że przed każdym z nas stoi zadanie dobrego wykorzystania daru wolności. „Wolność została nam nie tylko dana, ale przede wszystkim zadana” – podkreślił metropolita łódzki. Przypomniał też pierwsze spotkanie Jana Pawła II z młodzieżą akademicką przed kościołem św. Anny. „To pierwsze spotkanie ze światem akademickim było bardzo serdeczne. Papież nie ukrywał, że jest wzruszony, że pragnąłby zbliżyć się do każdego, każdego przygarnąć, z każdym zamienić chociaż jedno ojczyste słowo. Takie było pragnienie jego serca” – przypominał abp Ziółek.
Na zakończenie uczestnicy wędrówki złożyli wieńce i kwiaty pod pomnikiem Jana Pawła II stojącym przed łódzką katedrą.
Wędrówkę szlakiem Jana Pawła II już po raz siódmy zorganizował Urząd Miasta Łodzi. W każdym miejscu jej uczestnicy mieli okazję wysłuchać nagrania fragmentu przemówień papieskich z Łodzi oraz występu jednej z łódzkich szkół.
Jan Paweł II odwiedził Łódź 13 czerwca 1987 roku. Odprawił Mszę świętą na lotnisku Lublinek. W trakcie liturgii pierwszą Komunię Świętą przyjęła grupa dzieci z regionu łódzkiego. Papież spotkał się też z włókniarkami w zakładach „Uniontex” oraz inteligencją w katedrze.