Autor:
Wyświetleń: 631
Płock: zakończenie peregrynacji Krzyża ŚDM
Udostępnij

Krzyż przybył do Płocka z oddalonego o ponad 100 km Pułtuska, gdzie towarzyszył kilkudniowemu Festiwalowi Młodych. Zgodnie z wolą Jana Pawła II, ma przygotowywać do kolejnych Światowych Dni Młodzieży. W jego adoracji w płockiej parafii uczestniczyli przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń młodzieżowych, księża, parafianie oraz mieszkańcy Płocka.

Adorację rozpoczęła Msza św. o tajemnicy Krzyża, której przewodniczył proboszcz parafii ks. Janusz Zdunkiewicz. Kazanie wygłosił ks. dr Marek Wilczewski z wydziału katechetycznego Kurii Diecezjalnej. Przypomniał wiernym, w jak wielu miejscach spotyka się krzyże.

„Krzyże spotykamy przy na drogach, którymi się poruszamy, w miejscach, które zwiedzamy, na wieżach kościołów. Widzimy je w domu, miejscu pracy, szkole, szpitalu” – wymieniał homileta. „Jedne krzyże nam się podobają, inne nie. Ale nie o wymiar estetyczny tu chodzi. Krzyż jest żywą prawdą o odkupieniu, jest znakiem miłości Boga do człowieka, do ciebie… Zastanów się, czym dla ciebie jest krzyż?” – pytał w kazaniu.

Po Mszy św. wspólnie odśpiewano Apel Jasnogórski i z udziałem niepełnosprawnego mężczyzny modlono się na różańcu, rozważając tajemnicę śmierci Jezusa z części bolesnej. Następnie odbył się akt zawierzenia Matce Bożej Bolesnej. Swoim świadectwem z obecnymi podzielił się 28-letni Marcin Wasielewski z pobliskiego Gostynina, który jako niepełnosprawny (urodził się z porażeniem mózgowym) „nosi krzyż w swoim ciele”, jak zapowiedział prowadzący adorację ks. Jarosław Tomaszewski z parafii pw. Krzyża Świętego.

W programie adoracji znalazła się także multimedialna medytacja z Janem Pawłem II, modlitwa o pociechę i umocnienie oraz uroczyste błogosławieństwo Krzyżem. Później, do północy, każdy mógł w ciszy, indywidualnie adorować Krzyż i ikonę maryjną.

Z płockiej parafii Krzyż ŚDM wrócił do Rzymu. Stamtąd w 2011 roku trafi do Madrytu na kolejne Światowe Dni Młodzieży.

Udostępnij