Autor:
Kapłani archidiecezji poznańskiej pojadą na rekolekcje do Ars

Rozpoczynające się 14 lipca czterodniowe rekolekcje poprowadzi ojciec duchowny Arcybiskupiego Seminarium Duchownego i kapłanów archidiecezji poznańskiej, ks. Marian Sikora. Ich uczestnicy będą modlić się także w tamtejszej bazylice, gdzie znajduje się grób Jana Marii Vianney'a.

Rok Kapłański, który Benedykt XVI otworzył w Kościele uroczyście w miniony piątek, związany jest z obchodami 150. rocznicy śmierci św. Jana Marii Vianney'a. W czasie jego obchodów Papież ogłosi działającego w XIX wieku we Francji słynnego „Proboszcza z Ars” patronem wszystkich kapłanów.

Urodzony w 1786 roku Jan Maria Vianney wzrastał w okresie prześladowań Kościoła na fali rewolucji francuskiej. Pierwszą komunię świętą przyjął konspiracyjnie w szopie, zamienionej na prowizoryczną kaplicę. Jako kapłan został proboszczem w miasteczku Ars koło Lyonu.

Dzięki postawie dobroci, ubóstwa i rozmodleniu stał się znanym spowiednikiem, przyciągając do konfesjonału zarówno tłumy ludzi prostych, jak i wybitne postaci. Zmarł 4 sierpnia 1859 roku. W 1905 roku papież Pius XI ogłosił go błogosławionym, a w 1925 roku – kanonizował.