Autor:
Pielgrzymka rodzinna i wdzięczna za życie

"Hasło pielgrzymki nawiązuje do tematu roku duszpasterskiego - "Otoczmy troską życie". Przygotowując pielgrzymkę nastawiamy się na udział w niej całych rodzin" - mówi ks. Jacek Tyluś, kierownik pielgrzymki. Zachętą mają być m.in. zasady płatności. "Pierwsza osoba z rodziny płaci sto procent, małżonek już tylko połowę. Jeśli z pielgrzymką pójdą także dzieci w wieku szkolnym, mające ważną legitymację, nie zapłacą nic" - wyjaśnia ks. Tyluś.
Rozważania na kolejne etapy pielgrzymki przygotowuje ks. Robert Jaśpiński z Centrum Służby Rodzinie. Będą dotyczyć zarówno troski o życie duchowe jak i jego aspekty fizyczne. "Przypomnimy sobie, że Bóg jest dawcą życia, a chrześcijanin powinien troszczyć się o swoje życie z Bogiem. Będą również poruszone kwestie charyzmatu troski o życie poczęte u sióstr antonianek, eutanazji, naprotechnologii oraz małżeństwa i rodziny. Nie zapomnimy również o wyrażaniu wdzięczności za dar życia" - wylicza ks. Jaśpiński.
Specjalny, rodzinny wymiar będzie miał ostatni wieczór przed wejściem na Jasną Górę. "W Brzeźnicy zaplanowaliśmy odnowienie przyrzeczeń małżeńskich dla wszystkich małżeństw, które będą pielgrzymować" - wyjaśnia ks. Tyluś.
Pielgrzymka będzie też przygotowaniem do peregrynacji obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej po archidiecezji łódzkiej (rozpocznie się ona 12 września 2009 r. w Piotrkowie Trybunalskim). "Poprzez naszą pielgrzymkę będziemy chcieli przygotować do tego wydarzenia nasze rodziny" - zapowiada ks. Tyluś.

Piesza Pielgrzymka Łódzka wyruszy z Łodzi na Jasną Górę już po raz 84. Jej uczestnicy nie tylko docierają pieszo do Częstochowy, ale także - po udziale w uroczystościach Matki Bożej Częstochowskiej - wracają pieszo do domów. Pielgrzymka liczy 10 grup - 9 wędruje na Jasną Górę, a jedna - duchowa - uczestniczy w pątniczym trudzie poprzez modlitwę. Łódzcy pątnicy mają w sumie do pokonania 260 kilometrów. Pielgrzymka odbywa się w dniach 21-30 sierpnia, a co roku uczestniczy w niej ok. 3 tysięcy osób.
Z terenu archidiecezji łódzkiej wyrusza kilkanaście pielgrzymek na Jasną Górę. Najwcześniej, bo w połowie lipca, dociera na miejsce pielgrzymka z Piotrkowa Trybunalskiego. W połowie sierpnia na Jasnej Górze modlą się pątnicy z Tomaszowa Mazowieckiego. Pozostałe pielgrzymki - m.in. z Łodzi, Sulejowa, Pabianic, Bełchatowa czy Łasku - idą do Częstochowy na 26 sierpnia.