Autor:
Wyświetleń: 584
Górka Klasztorna: Ogólnopolski Przegląd Twórczości Osób Niepełnosprawnych
Udostępnij

Do Górki Klasztornej przyjechało w tym roku ponad trzydzieści zespołów. Przegląd rozpoczęto od Mszy św., której przewodniczył ks. Andrzej Kościukiewicz ze Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny.

Kapłan podkreślił, że twórczość odgrywa niezwykłą rolę nie tylko w życiu osoby niepełnosprawnej. Dodał, że prowadzi ona każdego człowieka do określonego celu. – Człowiek odkrywa przez to w sobie wiele pokładów, o których wcześniej nie wiedział. Odkrywa swoją wartość, to, co złożył w nim sam Bóg – powiedział.

Organizator dodał, że są dwie płaszczyzny ogólnopolskiego spotkania. – Pragniemy dostrzec konkretny wysiłek niepełnosprawnych, który przekłada się na tygodnie i miesiące ciężkiej pracy. Spotkanie przynosi także radość z tego, co się osiągnęło. Ci ludzie muszą wiedzieć, że ktoś ich zauważa, kocha. Przez to codzienność jest pozbawiona szarzyzny i monotonii – stwierdził.

„Spotkanie u Matki” – to hasło przewodnie, które towarzyszy przeglądowi. – Jesteśmy u Matki, która kocha wszystkich tak samo i mocno. Bez względu na osiągnięte sukcesy czy posiadane talenty – zakończył ks. Andrzej Kościukiewicz.

Roman Rerek jest instruktorem w Domu Pomocy Społecznej w Dębnie. Prowadzi grupę rytmiczną o nazwie „Rytmik Band”. Tworzy ją jedenaście osób, które śpiewają i grają na różnych instrumentach. Podkreśla, że praca z niepełnosprawnymi wymaga przede wszystkim wewnętrznego spokoju oraz cierpliwości. – Znalezienie dobrego kontaktu z daną osobą, z którą się pracuje, gwarantuje sukces. Należy traktować tych ludzi jak zdrowych. Wtedy współpraca zaczyna owocować – powiedział.

Wychowankowie wykonują podkłady rytmiczne znanych orkiestr, a także rytmy latynoamerykańskie. – W grupie nie mam szczególnych talentów. Jednak poprzez mozolną pracę, mobilizację osoby te są dobrze wykreowane. Dla nich twórczość jest czymś takim jak dla artystów zawodowych nieodłączna część życia. Mają wewnętrzne zadowolenie i bardzo oddają się muzyce. To co my możemy od nich czerpać, to radość i ciepło – dodał Roman Rerek.

Udostępnij