Autor:
Etyka w życiu gospodarczym

Tegoroczna edycja konferencji połączona jest z obchodami 150-lecia założenia Zgromadzenia Salezjańskiego. Dlatego jednym z gości sympozjum jest ks. prof. dr Enrico dal Covolo (Università Pontificia Salesiana, Rzym), który wygłosił homilię podczas Mszy inaugurującej spotkanie. Wygłosi on także wykład na temat zaangażowania zgromadzenia salezjańskiego w rozwój społeczny. Podczas pierwszej części konferencji wystąpią też ks. prof. Henryk Skorowski ("Nauczanie społeczne kard. Augusta Hlonda, prymasa Polski, salezjanina") i ks. prof. Jerzy Gocko ("Działalność Zgromadzenia Salezjańskiego na płaszczyźnie etyczno-społecznej").
Jednym z elementów konferencji jest debata na temat etyki w świecie finansów. Będzie ją moderować prof. Wojciech Gasparski z Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Zarządzania im L. Koźmińskiego w Warszawie.
Pierwszego dnia w ramach kilku sesji plenarnych będzie okazja do posłuchania wykładów m.in. na temat "Etyka i jej doradcza funkcja w czasie kryzysu gospodarczego" (prof. Ewa Podrez, Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego), "Obowiązywanie i słuszność. O roli etyki gospodarczej w zagospodarowywaniu sfery publicznej" (dr Przemysław Rotengruber, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza), "Rodzinny kapitał społeczny  a wzrost gospodarczy w Polsce" (prof. Jan Jacek Sztaudynger, Uniwersytet Łódzki, Salezjańska Wyższa Szkoła Ekonomii i Zarządzania), "Wpływ działań pro społecznych na wzrost gospodarczy" (mgr Magdalena Paszkiewicz, Uniwersytet Łódzki), "Koncepcja przedsiębiorstwa w nauczaniu społecznym Kościoła katolickiego" (ks. dr Marek Stępniak, Salezjańska Wyższa Szkoła Ekonomii i Zarządzania), "Pożyczka na procent. Próba oceny etycznej" (ks. dr Paweł Bogumił Sobuś, Wyższe Seminarium Duchowne Archidiecezji Częstochowskiej).
Drugi dzień konferencji rozpocznie się od czterech sesji równoległych: "Dylematy etyczne w służbie zdrowia i sporcie", "Problemy etyczne środowiska akademickiego", "Uczciwość i sumienie", "Lojalność w życiu publicznym". Później zaplanowana jest sesja plenarna poświęcona etyce w nauce i oświacie.
Na zakończenie konferencji będzie można posłuchać m.in. wykładu "Darmowe towary" prof. Bożeny Klimczak (Uniwersytet Ekonomiczny, Wrocław) i "Społeczeństwo obywatelskie a moralność" prof. Jerzego W. Gałkowskiego (Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II).
Konferencje "Etyka w życiu gospodarczym" organizowana jest już po raz 13. przez Salezjańską Wyższą szkołę Ekonomii i Zarządzania w Łodzi.