Autor:
Wyświetleń: 671
Parafialne czuwania w piątki Wielkiego Postu
Udostępnij

"Celem tegorocznego czuwania jest wprowadzenie jego uczestników w głębsze przeżycie prawdy o miłości Boga, naszej grzeszności i zbawieniu, jakie darmo otrzymaliśmy w Jezusie Chrystusie" - mówi Katarzyna Zielińska, autor i reżyser nabożeństwa. W jego trakcie śpiewane będą wielogłosowe pieśni wielkopostne, zarówno te tradycyjne, jak i współczesne. Muzyce towarzyszyć będą także fragmenty listów św. Pawła. Tegoroczną inicjatywę organizuje zespół Anawim z parafii Najświętszej Eucharystii w Łodzi oraz chór Cantores Misericordiae prowadzony przez Annę Kamerys. Do współpracy zaproszony też został ks. Grzegorz Kopytowski, który wystąpi w roli dyrygenta.

Na razie zaplanowane są trzy nabożeństwa: 6 marca w parafii pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Konstantynowie (godz. 18.45), 13 marca w parafii Najświętszej Eucharystii w Łodzi (godz. 19.00) i 20 marca w parafii katedralnej św. Stanisława Kostki w Łodzi (godz. 19.15). "Nabożeństwo pasyjne nie zastępuje tradycyjnej Drogi Krzyżowej. Chociaż cel jest ten sam - rozważanie miłości Boga, który umiłował nas aż po Krzyż" - podkreśla Zielińska. "W wielu parafiach, oprócz parafialnych nabożeństw Drogi Krzyżowej, są odprawiane specjalne nabożeństwa dla młodzieży i innych chętnych, którzy z trudnością modlą się tradycyjnymi formułami lub szukają odnowienia swej wiary. Dla potrzeb takich ludzi został napisany nasz program i mamy nadzieję, że jego przeżycie pomoże uczestnikom głębiej i lepiej modlić się podczas tradycyjnych nabożeństw Drogi Krzyżowej" - dodaje reżyser spotkań.

Skąd pomysł na zorganizowanie cyklu? "Takie czuwania wielkopostne i adwentowe nasz zespół organizował już od dwóch lat w parafii. Uznaliśmy, że warto podzielić się nimi także z innymi" - mówi Zielińska.
Zespół Anawim powstał z inicjatywy Ruchu Światło-Życie. Przez lata zespół ewoluował, rozwijał się i zmieniał, ale zawsze pozostawał wierny szukaniu możliwości służenia ludziom w modlitwie śpiewem. - Zaczęło się od śpiewów przy tzw. grobie w Wielki Piątek, od integrujących parafian kolędowań i innych tego typu inicjatyw" - dodaje autorka koncepcji czuwania.

Udostępnij