Autor:
ODEZWA ARCYBISKUPA METROPOLITY ŁÓDZKIEGO

Drodzy Archidiecezjanie
Społeczna inicjatywa przywrócenia dnia wolnego od pracy w Uroczystość Trzech Króli zrodziła się w Łodzi. Jest godnym podziwu przejawem działań obywateli zatroskanych o sprawy ważne dla Kościoła i państwa. Inicjatywa spotkała się z pozytywnym oddźwiękiem we wszystkich diecezjach naszej ojczyzny. Zaangażowanie Polaków w tę sprawę w wielu regionach kraju przeszło najśmielsze oczekiwania wywołując zdumienie u wielu jej przeciwników.
Jak powszechnie wiadomo w 1960 r. władze komunistyczne postanowiły uczynić święto Trzech Króli dniem pracy, motywując to wymogami gospodarki socjalistycznej. Tego rodzaju zabiegi, wymierzone w Kościół i ludzi wierzących nie zdołały jednak uratować tej gospodarki przed całkowitym bankructwem.
Dziś, gdy nastały warunki do przywrócenia normalności w życiu społecznym Polaków, tym bardziej nie możemy dopuścić, aby najstarsze w chrześcijaństwie święto, związane z narodzinami Jezusa miało status podyktowany przez partię komunistyczną.
Odbywa się powtórne zbieranie podpisów w tej ważnej sprawie. Apeluję więc bardzo gorąco do moich Archidiecezjan o jeszcze większe zaangażowanie w tę akcję, abyśmy mieli swój znaczący udział w dziele przywrócenia temu świętu dnia wolnego. Będzie to również kolejny etap w urzeczywistnianiu duchowego testamentu Papieża Jana Pawła II, który zawsze pragnął, aby Duch Święty całkowicie odnowił oblicze polskiej ziemi.
Księża Proboszczowie zechcą zachęcić swoich parafian, aby jeszcze liczniej niż poprzednio przystąpili do składania podpisów w tej bardzo ważnej sprawie. Niech przypomną także o obowiązujących zasadach związanych z tym aktem.
Życzę Archidiecezjanom, aby spełnienie tego obowiązku dało im jak najwięcej satysfakcji – jako obywatelom naszej wspólnej Ojczyzny oraz synom i córkom Kościoła Chrystusowego.

† Władysław Ziółek
Arcybiskup Metropolita Łódzki

Łódź, dnia 4 marca 2009 r.