Autor:
Dr Zofia Pawlak odznaczona krzyżem "Pro Ecclesia et Pontifice"

Wniosek o odznaczenie dr Pawlak złożył metropolita łódzki, abp Władysław Ziółek na prośbę szefa łódzkiej Caritas, ks. Jacka Ambroszczyka. "Przyznanie tego wyróżnienia dr Zofii Pawlak jest wyrazem wdzięczności i szacunku wobec osoby tak bardzo oddanej Bogu i człowiekowi choremu. Jest też dobrym przykładem podkreślenia jej zasług dla Kościoła łódzkiego i krzewienia katolickich wartości bezinteresownego umiłowania Boga i bliźnich - argumentuje ks. Ambroszczyk.

Dr Zofia Pawlak jest prekursorem ruchu hospicyjnego w Łodzi. Z jej inicjatywy w 1995 r. powstał Zespół Domowej Opieki Hospicyjnej Caritas Archidiecezji Łódzkiej. Odznaczona, pełni w nim - jako wolontariusz - rolę kierownika. Koordynuje także szkolenia zespołu medycznego i wolontariuszy, którzy chcą przyłączyć się do zespołu pracującego w hospicjum.

"Szczególnie kładzie nacisk na formację duchową i religijną pracowników i wolontariuszy hospicjum. Dzięki jej wytrwałej pracy w ramach hospicjum działają grupa modlitewna i grupa wsparcia dla rodzin osieroconych" - wyjaśnia Tomasz Kopytowski z Caritas.

"Jest osobą o głębokich wartościach duchowych i religijnych, które realizuje we własnym życiu, a przez to daje świadectwo umiłowania Boga wobec innych. Własnym życiem przekazuje przykład powiązania wartości katolickich z codziennym życiem i pracą" - uzasadnia ks. Ambroszczyk.

Order "Pro Ecclesia et Pontifice" ustanowił w 1888 r. papież Leon XIII. Jest to najwyższe odznaczenie Kościoła katolickiego, które może otrzymać osoba świecka. Order przyznaje papież na wniosek biskupa diecezjalnego w dowód uznania dla postawy moralnej i zaangażowania w pracę na rzecz dobra wspólnego.