Autor:
Prymas Polski: niech pontyfikat Jana Pawła II pogłębia naszą wiarę, nadzieję i miłość

„Niech wydarzenia sprzed trzech lat przyczyniają się do pogłębienia naszej wiary, która umocni nadzieję i będzie obfitowała miłością” – mówił w homilii Prymas Glemp.

Po Eucharystii sprawowanej w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Prymas Polski poprowadził procesję pod pomnik Jana Pawła II znajdujący się na murach bastionu Świętej Trójcy. Całodzienną modlitwę zwieńczył Apel Jasnogórski, który poprowadził ks. abp Stanisław Nowak: „To nie była zimna śmierć, ale prawdziwe przejście w ramiona Dobrego Ojca” – mówił o Wielkim Polaku metropolita częstochowski.

W trakcie rozważania abp Nowak przypomniał związek Jana Pawła II z Jasną Górą i pobłogosławienie przez Niego w przeddzień śmierci koron dla Cudownego Wizerunku Matki Bożej.

Tradycyjnie 2. kwietnia dziękując za pontyfikat i prosząc o rychłą beatyfikację Sługi Bożego modlili się uczniowie Szkoły Podstawowej i Gimnazjum Sióstr Zmartwychwstanek z Częstochowy. „Jan Paweł II dla młodych jest wielkim autorytetem i nauczycielem” - stwierdziła s. Maksymiliana: „Papież jest ideałem, który wskazuje jak w życiu postępować, czym się kierować, jest tym, który uczy, że Bóg, Ojczyzna i drugi człowiek to największe wartości”.

Według ks. Łukasza Wieczorkowskiego, który przybył z grupą maturzystów z Jawiszowic k. Oświęcimia Sługa Boży to także niedościgniony wzór modlitwy: „Współczesnemu człowiekowi brakuje takiego zatopienia w Bogu. Sam odkrywam, że aktywność duszpasterska zabija ducha modlitwy, trzeba walczyć i myślę, że w tym Jan Paweł II jest dla mnie wzorem”.

Pod jasnogórskim pomnikiem papieża Polaka zgromadziła się dziś również młodzież z Zespołu Szkół Samochodowo-Budowlanych z Częstochowy.

„Tradycją stało się, że co roku drugiego kwietnia cała nasza szkoła pielgrzymuje na Jasną Górę pod pomnik Jana Pawła II, aby złożyć kwiaty, zapalić znicze i pomodlić się” – powiedział Piotr Galewicz, dyrektor szkoły.