Autor:
Strusie pisanki na rzecz niepełnosprawnych

Licytację już po raz siódmy organizuje Katolickie Stowarzyszenie Niepełnosprawnych Archidiecezji Łódzkiej. "Dzięki tej licytacji co roku zbieramy pieniądze przeznaczone na konkretny cel charytatywny. I co roku przybywa chętnych do wsparcia nas swoją twórczością" - mówi ks. Piotr Kosmala, opiekun stowarzyszenia.

"Już samo hasło akcji pokazuje, że talent i twórczość jednych mogą dać nadzieję innym. Artyści zaproszeni do współpracy bardzo poważnie traktują powierzone im zadanie wkładając w wykonanie pracy wiele trudu i serca" - podkreśla kapłan. W tym roku pieniądze zbierane są na organizację turnusów wypoczynkowo-rehabilitacyjnych dzieci i młodzieży niepełnosprawnej w wakacje.

W tym roku w gronie artystów zdobiących strusie pisanki zadebiutuje znany kompozytor Jan Kanty Pawluśkiewicz. Będzie też gratka dla miłośników sportu - jajka z autografami kadry polskich siatkarzy i łódzkich mistrzów Polski w rugby.

Tradycyjnie już pisanki wykonują znani artyści i profesorowie oraz studenci łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych. "Mamy pisanki m.in. m.in. prof. Magdaleny Abakanowicz, prof. Wiesława Garbolińskiego, prof. Andrzeja Bartczaka satyryków Andrzeja Mleczko i Edwarda Lutczyna oraz jubilerów - Michała Golli i Jana Kalińskiego. Co roku Marek Zabrocki wykorzystuje strusią pisankę do stworzenia zegara, a Danuta Muszyńska umieszcza na jajku portrety dzieci" - opisuje ks. Kosmala.

Zebrane na licytację dzieła można od 4 marca oglądać w Galerii Festiwalowej przy placu Wolności 5 Łodzi. Ekspozycja czynna jest od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-17.00, a w weekendy - w godz. 10.00-16.00. Sama aukcja odbędzie się 18 marca w łódzkim Hotelu Grand (początek o godz. 18.00).

Honorowy patronat nad akcją obejmuje metropolita łódzki, abp Władysław Ziółek oraz wojewoda łódzki, Jolanta Chełmińska. Patronem medialnym akcji jest m.in. Radio Vox FM Łódź.