Autor:
Częstochowa: 19 zgromadzeń zakonnych w jednej parafii

- Wspólnoty zakonne odgrywają bardzo ważną rolę we wspólnocie Kościoła. Każde powołanie do życia konsekrowanego jest darem i tajemnicą, jak nauczał sługa Boży Jan Paweł II. Realizujcie swoim życiem i świadectwem życia ten dar dla dobra Kościoła. Bądźcie ludźmi, którzy przedłużą misję Jezusa, Boga, który kocha- mówił w homilii bp Długosz.

Na terenie parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Częstochowie ma swoje domy zakonne i pracuje 19 zgromadzeń zakonnych, a także nowa Wspólnota Niepokalanej Matki Wielkiego Zawierzenia.

Proboszcz parafii ks. Andrzej Parusiński podkreśla, że zgromadzenia ogrywają istotną rolę w jego parafii. Podejmują dzieła miłosierdzia i charytatywne, a także, co – zdaniem proboszcza jest niezmiernie ważne w dzisiejszych czasach - dzieła wychowawcze m. in. takie jak : bursa dla dziewcząt, którą prowadzą siostry oblatki, Ośrodek Wychowawczy „Dom dla Chłopców” im. św. Stanisława Kostki, który prowadzą siostry obliczanki. Ponadto na terenie parafii siostry józefitki prowadzą Ośrodek Wychowawczy dla dziewcząt a bracia szkolni prowadzą Zakład Wychowawczy dla chłopców. Zgromadzenia także czynnie włączają się w katechizację i pomoc pielgrzymom przybywającym na Jasną Górę- dodał ks. Parusiński.

Parafia pw. Podwyższenia Krzyża w Częstochowie liczy 5,5 tys. mieszkańców. Obejmuje okolice Jasnej Góry, od strony Rynku Wieluńskiego.