Autor:
Wyświetleń: 821
Abp Ziółek: rodzice zapominają o obowiązku przekazywania wiary
Udostępnij

Arcybiskup zastanawia się w liście, czym dla chrześcijan jest bycie kapłanami Chrystusa. „Przede wszystkim spoczywa na nas zadanie wyznawania przed ludźmi wiary otrzymanej za pośrednictwem Kościoła w chrzcie świętym. Sakrament bierzmowania, udzielając nam darów Ducha Świętego zobowiązuje nas, byśmy słowem i czynem szerzyli słowo Boże i bronili go, kiedy zajdzie potrzeba. Udział w kapłańskiej misji Chrystusa opiera się na sakramentach świętych” – podkreśla abp Ziółek.

Dla większości chrześcijan sakramentem o szczególnym znaczeniu jest małżeństwo. „W nim ofiara z siebie dla drugiej osoby ma możność w wyjątkowy sposób upodabniać się do ofiary Chrystusa. Z małżeństwa wywodzi się rodzina, która jest miniaturą całego Kościoła. W niej też przez słowo i przykład rodziców dzieci odbierają pierwszy przekaz wiary” – zauważa metropolita łódzki.

Jednocześnie jednak obawia się, że zadanie przekazywania wiary jest przez rodziców zaniedbywane. „Można nawet spotkać się z próbą usprawiedliwienia tego zaniedbania. Mówi się wtedy, że to właśnie dziecko powinno decydować o swoich praktykach religijnych, natomiast rodzice nie powinni się do tego wtrącać” – pisze abp Ziółek.

Zdaniem hierarchy, rodzi się w ten sposób sytuacja paradoksalna – z jednej strony rodzice chcą zapewnić dzieciom jak najlepsze warunki życia, a z drugiej – zaniedbują to, co jest najważniejsze w życiu religijnym i moralnym. „Jeśli zatem są tacy rodzice, którzy nie zapewniają dziecku tego, co jest najpotrzebniejsze w jego rozwoju duchowym, i nie troszczą się o jego udział w katechezie a przede wszystkim w niedzielnej Eucharystii, to tym samym zdają się twierdzić, że wiara nie jest istotnym dobrem w życiu człowieka” – wyjaśnia metropolita łódzki.

Istotnym problemem jest też mała dbałość o własne życie sakramentalne. Abp Ziółek zachęca do ciągłego odkrywania sakramentu Eucharystii. „Ona winna się stać źródłem mocy i szczytem naszego chrześcijańskiego życia. W niej następuje cud przemiany. To, co nasze, zostaje w niej przemienione i przebóstwione, oddane na powrót jako święte” – zachęca metropolita.

Abp Ziółek podkreśla, że tegoroczny list wielkopostny powstaje w bardzo szczególnej dla niego sytuacji – w roku jubileuszu 50-lecia święceń kapłańskich. List został odczytany w niedzielę 10 lutego podczas Mszy św. we wszystkich kościołach archidiecezji łódzkiej.

Udostępnij