SŁOWO ARCYBISKUPA ŁÓDZKIEGO PRZED PODRÓŻĄ DO RZYMU


1. Zbliża się moja kolejna podróż do stolicy chrześcijaństwa. Celem tej podróży, odbywanej co 5 lat, jest nawiedzenie grobów świętych Apostołów Piotra i Pawła, spotkanie z Biskupem Rzymu oraz oficjalne wizyty w kongregacjach, tj. w najważniejszych urzędach Stolicy Apostolskiej. Taki jest wymóg prawa kanonicznego wynikający ze zwyczaju praktykowanego od najdawniejszych czasów w Kościele. W całej dwudziestowiecznej historii Kościoła biskupi z całego świata pielgrzymowali do Rzymu, aby zadośćuczynić temu obowiązkowi.
Pobyt w Wiecznym Mieście i wynikające z niego spotkania w różnych urzędach Stolicy Apostolskiej, a przede wszystkim bezpośrednie rozmowy z Ojcem Świętym mają charakter ściśle duszpasterski. Samo zwłaszcza sprawozdanie dokonane przed Janem Pawłem II oraz jego rady i wskazania odnoszą się przecież do posługi duszpasterskiej. Właśnie dlatego w dniu dzisiejszym pragnę podzielić się z moimi Archidiecezjanami kilkoma myślami na ten temat. Czynię to nie tylko po to, aby poinformować o tym wydarzeniu. Kieruję się przede wszystkim potrzebą serca, a więc także nadzieją, że moja pasterska podróż do Rzymu zainteresuje Archidiecezjan i pogłębi ich zatroskanie o wspólne sprawy Kościoła łódzkiego.
Do Rzymu udaję się na przełomie stycznia i lutego br. Będzie mi towarzyszył biskup Adam. Biskup Bohdan, z powodu przedłużającej się choroby, pozostanie w domu. W tym samym czasie przebywać będą w Rzymie także inni biskupi polscy.

2. Opracowane szczegółowo materiały na temat stanu religijności w Archidiecezji Łódzkiej zostały przesłane do Kurii Watykańskiej w ubiegłym roku. W tym czasie poszczególne jej urzędy mogły zapoznać się dokładnie z ich treścią i wyciągnąć odpowiednie wnioski. Staną się one podstawą do wskazań, jakich udzielą nam podczas spotkań Ojciec Święty oraz kardynałowie, odpowiedzialni za wspomniane urzędy watykańskie.
Jan Paweł II będzie się spotykał z biskupami indywidualnie oraz ze wszystkimi razem. Będą również uroczyste koncelebry sprawowane pod przewodnictwem Biskupa Rzymu. W czasie gremialnych spotkań z biskupami Ojciec Święty wygłosi specjalne przemówienie, podejmując najważniejsze sprawy Kościoła w Polsce.
Nieco inny charakter mają spotkania i rozmowy w poszczególnych kongregacjach. Problemy duszpasterskie rozpatrywane są tam z różnych punktów widzenia. Formułowane wnioski są już ogólne i odnoszą się zasadniczo do wszystkich diecezji. Wizyty w watykańskich dykasteriach pozwalają również z podziwem patrzeć na pracę, jaką tam wykonuje się zawsze z wysoką kompetencją i dużą sprawnością.

3. Pielgrzymowanie biskupów z misją sprawozdawczą do Rzymu, nazywane "podróżą ad limina" (do "progów apostolskich") wykazuje szczególne znaczenie dla całego kraju i jego poszczególnych diecezji. Jest tak dlatego, ponieważ przedmiotem refleksji i oceny ze strony Ojca Świętego oraz ekspertów w kongregacjach jest aktualny obraz życia religijnego w diecezjach. Ponadto, wnioski wyprowadzane z materiału sprawozdawczego oraz przekazane nam praktyczne wskazania będą miały dla nas szczególną wartość. Dotyczyć będą wszak duszpasterstwa w kończącym się stuleciu i wpłyną decydująco na skuteczność ewangelizacyjnej misji Kościoła w Polsce.
Z dotychczasowych doświadczeń wiadomo, że spotkania odbywane w ramach "podróży ad limina" wykazują charakter liczącej się inspiracji. Ufam więc, że również tegoroczna podróż sprawozdawcza do Wiecznego Miasta wyciśnie pozytywne piętno na najważniejszych odcinkach duszpasterstwa naszej Archidiecezji i zaowocuje w sposób widoczny w życiu religijnym i moralnym Kościoła łódzkiego. Właśnie dlatego gorąco proszę o dar modlitwy w tej intencji. Liczę na modlitwę wszystkich moich Archidiecezjan, w szczególności zaś na pomoc modlitewną zgromadzeń zakonnych. Proszę też usilnie o wspieranie tej modlitwy ofiarowaną pracą i cierpieniem. Ze swojej strony pragnę zapewnić, że wraz z biskupem Adamem będziemy pamiętać w naszych modlitwach u grobów świętych Apostołów Piotra i Pawła o tych wszystkich, którzy będą nam towarzyszyć modlitwą i duchem ofiary, i o wszystkich, którzy stanowią wspólnotę wiary i miłości naszej Archidiecezji. Pragniemy też w Wiecznym Mieście wymodlić dla Kościoła łódzkiego łaskę skutecznego przygotowania się do Jubileuszu Roku 2000, abyśmy pod przewodnictwem Jana Pawła II mogli szczęśliwie i w imię Pańskie rozpocząć nowy wiek i nowe tysiąclecie chrześcijaństwa. Będziemy przy tym pamiętać, że jedną z dróg wiodących do tego celu jest u nas dzieło III Synodu Archidiecezji Łódzkiej.
Wszystkim Archidiecezjanom, którzy modlitwą i serdeczną myślą są z nami w naszej podróży do Rzymu, już teraz udzielam błogosławieństwa pasterskiego.

+ Władysław Ziółek
Arcybiskup Łódzki

Łódź, dnia 20 stycznia 1998 r.