SŁOWO ARCYBISKUPA ŁÓDZKIEGO
NA PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY 2001 r.

1. Uroczystość Wielkiejnocy jest nie tylko sposobnością do radosnego wspominania Zmartwychwstania Pańskiego. Pragniemy to zbawcze wydarzenie tak przeżyć, aby mogło odmienić nasze życie. Podobnie jak było u apostołów. Wpływ zmartwychwstania Jezusa na ich życie okazał się niezwykły. Pogłębili swoją wiarę, pozbyli się dotychczasowych lęków, byli już całkowicie zdecydowani, aby nawet za cenę swojego życia wypełnić polecenie Zbawiciela: "Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego" (Mt 28,19).
Ojciec Święty Jan Paweł II w Liście apostolskim "Novo millennio ineunte" (Na początku nowego tysiąclecia) omawia najważniejsze zadania, jakie wynikają dla Kościoła z przejścia w nowe tysiąclecie chrześcijaństwa. Podkreśla też, że wspomniany mandat misyjny nadal obowiązuje i "wprowadza nas w trzecie tysiąclecie"(NMI, 58). Papież wzywa nas, "byśmy naśladowali entuzjazm pierwszych chrześcijan" w realizowaniu mandatu Chrystusa. Mówiąc o ewangelizowaniu świata Jan Paweł II przypomina, że Jezus "także dzisiaj prowadzi swoje dzieło". I dodaje, że właśnie dlatego "musimy mieć przenikliwy wzrok, aby je dostrzec, a nade wszystko wielkie serce, abyśmy sami stawali się jego narzędziami". A zatem ewangelizacja świata jest również zadaniem każdego z nas.

2. Wielkanoc to święty czas, w którym uświadamiamy sobie nasze zadania wobec Kościoła i świata. Zmartwychwstały Chrystus posyła nas stale do świata, aby go zmieniać i doskonalić. Daje nam odpowiednią siłę ducha, aby sprostać podjętym zadaniom. Umacnia nas swoją łaską, abyśmy wypełniając Jego zadania mogli osiągnąć zbawienie.
Nie możemy trwać w obojętności wobec apelu Ojca Świętego. Wszak papieskie wezwanie do nowej ewangelizacji jest nieodłącznie związane z faktem przejścia Kościoła w trzecie tysiąclecie chrześcijaństwa. Jako pokolenie historycznego przełomu, tym bardziej powinniśmy czuć się powołanymi do aktywnego udziału w ewangelizacji świata. Do działań w tym kierunku zachęca nas również Episkopat Polski, który postanowił, aby bieżący rok był w naszym kraju czasem szczególnie wzmożonej ewangelizacji. Mamy ewangelizować na trzech bardzo ważnych obszarach: w parafii, w rodzinie i w działalności społeczno-politycznej. Ewangelizować, tzn. przyczyniać się do odrodzenia religijnego i moralnego w tych bardzo ważnych środowiskach.

3. Jak powinniśmy się angażować w dzieło nowej ewangelizacji? Dysponujemy różnymi możliwościami, jednakże każdy z nas może mieć swój własny udział w tym dziele.
Wielu może wnieść do ewangelizacji codzienną modlitwę i ofiarowaną pracę, a nawet cierpienie i chorobę. Wszystko w tej intencji, aby ewangelizacja stawała się coraz bardziej skuteczna i powszechna.
Ważną formą ewangelizacji jest dziś apostolstwo prasy katolickiej - prowadzone choćby w kręgu rodziny i sąsiadów.
Jakże doniosłą jest ta postać ewangelizacji, która polega na przekonywaniu bliźnich do praktyk religijnych, w szczególności zaś do świętowania niedzieli.
Duży walor ewangelizacyjny wykazuje postawa samarytańska świadczona wobec ludzi potrzebujących pomocy. Jeżeli pomagamy innym w imię Chrystusa, czynnie uczestniczymy w dziele ewangelizacji.
Wysokiej miary formą ewangelizacji jest dawanie świadectwa swojej wiary. Gdy czynimy to publicznie i odważnie, stajemy się najbardziej skutecznymi ewangelizatorami. Bardzo trudno jest dzisiaj dawać takie świadectwo, dlatego jest ono tak bardzo potrzebne. Publiczne przyznanie się do praktyk religijnych, opowiedzenie się po stronie Chrystusa i Jego Kościoła, zaproponowanie Chrystusa temu, kto Go jeszcze nie zna albo zna za mało czy też oddalił się od Niego, ulegając presji sekularyzmu i zobojętnienia religijnego - to wszystko jest ewangelizacją.
Myśląc o tym zadaniu Jan Paweł II w cytowanym liście pisze z optymizmem: " Idźmy naprzód z nadzieją!".
W duchu tej nadziei życzę bardzo serdecznie wszystkim Archidiecezjanom, aby podążali drogami nowej ewangelizacji - zawsze wytrwale i konsekwentnie. W tym szlachetnym dziele Zmartwychwstały Chrystus niech stanie się źródłem ich siły i apostolskiej radości.


Łódź, dnia 10 kwietnia 2001 roku

+ Władysław Ziółek
Arcybiskup Łódzki